Sektor niebo

Roman Rogocz (9 sierpnia 1926 - 7 lutego 2013)

W wieku 86 lat po długiej chorobie zmarł były napastnik i trener Lechii Gdańsk Roman Rogocz.

W 1948 roku jako piłkarz awansował z Lechią do Ekstraklasy. W najwyższej klasie rozgrywkowej w barwach gdańskiego klubu rozegrał 103 (lub 104) spotkania i zdobył 29 bramek. Po zakończeniu kariery zajmował się m.in. szkoleniem młodzieży, a z pierwszym zespołem Lechii, który prowadził łącznie w 53 spotkaniach, awansował w 1972 roku do II ligi. Zagrał także trzy mecze i strzelił jednego gola w Ekstraklasie w 1950 roku dla AKS-u Chorzów.

W ostatnich latach swojego życia często kibicował swojej ukochanej Lechii. Czy to na Traugutta, czy na PE Arenie śledził poczynania piłkarzy w biało-zielonych trykotach.

Gwiazda na Traugutta 29

-Kocham was wszystkich - mówił wzruszony Roman Rogocz. W sobotę (19-10-2002) na stadionie przy ul. Traugutta odbyła się miła uroczystość odsłonięcia gwiazd kolejnych zasłużonych piłkarzy dla biało-zielonych barw. Po Romanie Koryncie i Zdzisławie Puszkarzu przyszła kolej na Romana Rogocza i Jerzego Apolewicza. Ten ostatni, z uwagi na stan zdrowia, nie mógł przybyć na uroczystość. W jego imieniu zjawił się syn Jacek.

Najpierw bohaterowie zrobili honorową rundę samochodami, w asyście motocyklistów z biało-zielonymi flagami, wokół boiska. Następnie przewiezieni zostali na koronę stadionu. Tam odsłonięte zostały gwiazdy. Wśród gości nie zabrakło prałata Henryka Jankowskiego, prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i Jana Kozłowskiego, wiceszefa polskiego sportu.

- To dla mnie wielki zaszczyt - powiedział nam Rogocz, niegdyś znakomity napastnik Lechii. - Kiedy się dowiedziałem o tej inicjatywie, to aż mnie coś ścisnęło ze wzruszenia. Jest to tym milsze, że ci młodzi ludzie nie mieli okazji oglądać mnie na boisku. My piłkarze, a także kibice i dziennikarze są historią tego klubu. Kocham wszystkich.

Medal od Prezydenta RP

Sławomir Nowak odznaczył pięciu zasłużonych byłych piłkarzy Lechii Gdańsk wysokim odznaczeniami państwowymi przyznanymi przez Prezydenta RP. Wyróżnienia były dowodem wdzięczności za rozwój Lechii i piłki nożnej na Wybrzeżu. Uroczystość poprzedziła piątkowy mecz Lechii z GKS Bełchatów.

Roman Korynt został odznaczony Krzyżem Oficerskim a Romanowi Rogoczowi przyznano Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Bogdan Adamczyk, Hubert Kusz i Zdzisław Puszkarz zostali odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi.

Order Odrodzenia Polski to jedno z najwyższych odznaczeń państwowych nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.

Redaktorzy serwisu Lechia.Net składają serdeczne wyrazy współczucia rodzinie oraz wszystkim bliskim Pana Romana.

 

Wspomnienia

W Sektorze Niebo jest miejsce dla każdego zmarłego kibica Lechii Gdańsk. Piszcie do nas (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) jeżeli jakiejś osoby brakuje lub dane, które posiadamy są błędne lub niekompletne.
Znaliście bardzo dobrze zmarłego? A może po prostu kojarzycie go z meczów? Nie czekajcie na innych tylko przysyłajcie do nas osobiste wspomnienia i zdjęcia a my dodamy je na stronę by każdy ze zmarłych był godnie uwieczniony.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora