Triumf nad Arkonią bardzo zbliżał Lechię do awansu do II ligi, ale trzeba było jeszcze go przypieczętować.

Na cztery kolejki przed końcem Biało-Zieloni mieli osiem punktów przewagi nad drugim w tabeli gdańskim Stoczniowcem (zespół Arkonii po przegranej w Gdańsku nie był już w stanie się pozbierać i mocno spadł w ligowej tabeli). Wiadomo więc było, że do wygrania ligi wystarczy gdańszczanom choćby remis w najbliższym meczu z zajmującym dwunaste miejsce zespołem Czarnych Szczecin.

Relacja prasowa z meczu Lechia-Czarni Szczecin
Relacja prasowa z meczu Lechia-Czarni Szczecin

Lechiści nie zawiedli dwudziestotysięcznej widowni. Już do przerwy prowadzą pewnie 2:0. W czasie drugiej połowy dorzucają kolejne trafienie, a w samej końcówce zdobywają jeszcze dwa gole, które dają zwycięstwo 5:0 i upragniony awans.

Nie mniej od piłkarzy cieszą się z tego faktu liczne rzesze sympatyków biało-zielonych.

Chyba połowę sukcesów zawdzięczają lechiści swym kibicom. Tak przychylnej i zorganizowanej widowni zazdrościć mogą gdańskiej jedenastce niemal wszystkie drużyny w kraju. Kibice Lechii potrafili po męsku znosić niepowodzenia, potrafią też cieszyć się z sukcesów swoich ulubieńców. Najlepszy dowód, to spontaniczna owacja po niedzielnym meczu z Czarnymi. I to nie tylko na stadionie.

„Tydzień w sporcie”, Dziennik Bałtycki, 6.06.1972 roku

 

Relacja prasowa z meczu Lechia-Czarni Szczecin
Relacja prasowa z meczu Lechia-Czarni Szczecin

Po zakończeniu spotkania biało-zielony pochód przemaszerował ze stadionu do centrum miasta, co w kolejnych latach stało się tradycją przy fetowaniu sukcesów Lechii.

4 czerwca 1972 roku
Mecz III ligi
Lechia Gdańsk – Czarni Szczecin 5:0 (2:0)
Widzów: ok. 20 000
Bramki: Puszkarz ?’, ?’, Apolewicz ?’, Z.Kupcewicz ?’, Musiał ?’
Lechia: Słabik – Musiał, Kaczmarek, Górski, Rogacki, Z.Kupcewicz, Apolewicz, Maksymiuk, Puszkarz, ?, Jastrzębowski (prawdopodobnie); Trener: Roman Rogocz

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora