Październikowy turniej dzikich drużyn rozgrywany na boiskach Przymorza i  Zaspy tradycyjnie przyciągnął setki uczestników – dzieci i młodzież, dla których piłka nożna to pasja i sposób na spędzenie wolnego czasu.

Najliczniejszą reprezentacje miały oczywiście drużyny z Gdańska, choć do zawodów zgłosili się także zawodnicy m.in. z Gościcina i z… Działdowa w województwie Warmińsko-Mazurskim. Łącznie 59 ekip.

Zawody sześcioosobowych zespołów rozpoczęły się tradycyjnie o godz. 9.00 na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku Zaspie przy ul. Meissnera  od przyjmowania zapisów. Tym razem zgłoszono drużyny w czterech kategoriach: Rocznik 1995 i Starsi, Rocznik 1996/1998, Rocznik 1999/2001 i Rocznik 2002 i Młodsi. Ze względu na rozgrywki ligowe w turnieju nie uczestniczyły zespoły dziewczęce. Tradycyjnie też część meczów została rozegrana na boisku przy ul. Żwirki i Wigury (Rocznik 2002 i Młodsi) oraz na boisku przy ulicy Opolskiej należącym w Szkole Podstawowej nr 80 (Rocznik 1996/1998).

Oficjalne otwarcie o godz. 10.00 zainicjował pomysłodawca turnieju Andrzej Kowalczys, który w imieniu organizatora Gdańskiej Fundacji Dobroczynności przywitał uczestników zawodów ich trenerów i opiekunów. Wśród oficjalnych gości byli: m.in. Marcin Gałek, spiker Lechii Gdańsk oraz piłkarze biało-zielonych: napastnik Adam Buksa i bramkarz Damian Podleśny.

Za nim jeszcze zabrzmiały pierwsze gwizdki, Dawid Zborała, w krótkim pokazie freestyle footballu pokazał co można zrobić z piłką. Triki młodego sportowca wywołały niemały podziw.

Początek rozgrywek nastąpił kilka minut po godz. 10.00. Zawodnicy grali równocześnie na pięciu boiskach (trzy na ul. Meissnera) oraz dwa na wspomnianych ulicach: Żwirki i Wigury i Opolskiej. Jak zwykle uczestnikom „Do Przerwy 0:1” nie zabrakło ambicji i woli walki, tak potrzebnej piłkarzom. Uczestnicy turnieju w każdym meczu udowodnili, że liczy się tylko zwycięstwo, oczywiście w duchu fair play.

W przerwie pomiędzy meczami, uczestnicy turnieju mieli możliwość dowiedzieć się czegoś więcej o Unii Europejskiej od pracowników Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, a przy okazji mogli otrzymać przydatne prezenty.

Choć często z turnieju „Do Przerwy 0:1” nie wychodzi z pustymi rękoma (organizatorzy przewidzieli dla każdej drużyny nagrody, m.in. piłki), to jednak najważniejsi są zwycięzcy.
W kategorii Rocznik 2002 i Młodsi złote medale zdobyli zawodnicy z Gościcina. Srebro odebrała drużyna Sparty Gdańsk, zaś brąz powędrował do graczy Librus Gdańsk. Tuż za podium uplasowali się zawodnicy Rozstaje Gdańsk, którym organizatorzy przyznali puchar Fair Play. To wyróżnienie otrzymali także zawodnicy Sparty Gdańsk.

Wśród zespołów z Rocznika 1999/2001 najlepszy okazał się zespół FC Pompa. Miejsce drugie zdobył Panczester, miejsce trzecie zespół FC Łostowice, którym organizatorzy przyznali jednocześnie puchar Fair Play.

Zwycięzcą z Rocznika 1996/1998 został zespół Drogba Team. Miejsce drugie zajęła ekipa  Czarnych Gdańsk, trzecie Paladyni. Tuż za podium znaleźli się Galaktyczni. Puchar Fair Play otrzymał Kacper Zapadka z zespołu Drogba Team.

W tzw. kategorii „Open”, czyli Rocznik 1995 i Starsi zwyciężyła drużyna pod nazwą Ptysie. Na drugim miejscu znaleźli się zawodnicy Victorii Gdańsk, dla których było to trzecie podium z rzędu (w edycji wiosennej byli pierwsi, w letniej zajęli drugie miejsce). Trzecie miejsce zajęła drużyna Eurosport, złożona z zawodników pochodzących z Działdowa i Ełku.

Puchar Fair Play  otrzymała także drużyna o nazwie Dzikie Meserszmity. Warto przypomnieć, że nagroda ta przyznawana jest za wzorową postawę na boisku, a także poza nim. Cechuje ona prawdziwych sportowców.

Dwie jedyne zawodniczki tej edycji turnieju – Luiza i Malwina – otrzymały od organizatorów wyjątkowy prezent – biało-zielone koszulki z okolicznościowym podpisem Donalda Tuska, byłego premiera RP i przyszłego prezydenta Unii Europejskiej.

{joomplucat:1477 limit=9|columns=3}

Zobacz całą galerię

Choć mamy już jesień to na naszych boiskach było jak zawsze gorąco, oczywiście od sportowych emocji. – mówił tuż po zakończonych zawodach Andrzej Kowalczys. – Już dzisiaj zapraszam wszystkich 6 grudnia, na zimową edycję turnieju Do Przerwy 0:1.

Organizatorom czyli Gdańskiej Fundacji Dobroczynności udało się pozyskać liczne grono partnerów, którym tą drogą pragniemy podziękować: Marszałek Województwa Pomorskiego, Wicewojewoda Pomorski, Prezydent Miasta Gdańska, Departament Programów Regionalnych: Pomorskie w Unii – Fundusze Europejskie blisko Ciebie, Lotos Gdańsk, Merco, Sklepy Merkus, Lechia Gdańsk SA, Gdańskie Inwestycje Komunalne, Trefl, oraz BMB Santech.

Składy zwycięskich drużyn:
Drogba Team: Tomasz Sikora, Marcin Kozak, Daniel Sobisz, Krystian Tutlewski, Mateusz Zyśk, Kacper Zapadka, Kamil Janczyk
Ptysie: Dominik Gryglewicz, Michał Szulto, Tomasz Jesiołkowski, Jacek Blizniewski, Łukasz Boroń, Bartosz Kubinowski, Adrian Dębek, Bartosz Wieczyński, Mateusz Boroń.
Gościcino: Sebastian Wasilka, Szymon Bach, Kamil Get, Maciej Kieliński, Oliwier Richert, Maciej Spławiński, Michał Roda, Nikodem Stanilowski.
FC Pompa: Bartosz Serenowicz, Michał Orłowski, Krystian Kozłowski, Mateusz Kozłowski, Kacper Jóźwiak, Paweł Zychowicz.

lechia.net

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora