Na prośbę Fundacji Obudź Nadzieję zachęcamy do zapoznania się z poniższą informacją.
„Cześć, mam na imię Tadek, mam 14 lat, interesuję się łucznictwem tradycyjnym. Trenowałem kajakarstwo, a obecnie jestem piłkarzem ręcznym w drużynie MKS-Truso Elbląg. Lubię fotografować przyrodę, myślę o skończeniu studiów medycznych. Niestety 14.08.2013 zdiagnozowano u mnie ostrą białaczkę limfoblastyczną. Na początku września przebadano moich dwóch młodszych braci: 11-letniego Mateusza i 8-letniego Tymoteusza, na zgodność jako potencjalnych dawców szpiku. Niestety, żaden z moich braci nie może być dawcą dla mnie. Tylko niespokrewniony dawca może mnie uratować.“
W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.
Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów organizujemy wraz z Bankiem Zachodnim WBK S.A. Dzień Dawcy Szpiku dla Tadka i innych. Historia Tadka poruszyła serca ludzi w wielu miastach.
Na apel odpowiedziały również oddziały Banku Zachodniego WBK S.A. w kilku miastach Polski, czego efektem jest akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w 78 oddziałach jednocześnie. Do działania przyłączyły się również trójmiejskie placówki Banku Zachodniego WBK S.A.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w oddziałach Banku Zachodniego WBK S.A. w dniach 28 i 29 października 2013 r.
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranego materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Rejestracja to koszt 250 zł, nie musisz płacić za swoją rejestrację, natomiast Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz pokryj częściowo koszt swojej rejestracji. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.
Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych prawie 365 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 683 osoby oddały swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.
Kontakt:
- Joanna Mejner-Olszewska
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Źródło: własne