Piłkarze Lechii Gdańsk po roku opuścili szeregi pierwszej ligi. Mieliśmy wiele zapytań o miejsce Biało-Zielonych w tabeli wszech czasów na koniec minionego sezonu.

Dlaczego kibice pytają? Odpowiedź jest prosta. Lechia to przez wiele lat typowy zespół drugoligowy. Gdańszczanie w swojej 80-letniej historii aż 33 sezony spędzili na tym poziomie rozgrywek. Często byli w czołówce rozgrywek, co w połączeniu z dużą liczbą sezonów czyniło z Biało-Zielonych jeden z czołowych zespołów.

Chyba nawet przez kilka lat byliśmy liderem tabel wszech czasów (nie mamy potwierdzenia).

Na szczęście w latach 2008-2023 piłkarze Lechii występowali w najwyższej klasie rozgrywkowej. Nie interesowały nas zatem statystyki zaplecza Ekstraklasy.

Jednak 15 lat przerwy, jak widać poniżej, wiele nie zmieniło. Lechia po zakończonym sezonie 2023/24 jest na drugim miejscu.

Liderem jest Arka Gdynia i chyba nikt się nie pogniewa, jeśli tak zostanie na lata.

Za plecami biało-zielonych też nie widać chętnego do szybkiego wyprzedzenia gdańszczan w tej klasyfikacji.

GKS Katowice i Piast Gliwice to także zespoły grające obecnie w Ekstraklasie, zaś drużyny zajmujące dalsze pozycje mają już ponad 100 punktów straty.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora