Tylko jeden sezon potrwa przygoda Lechii Gdańsk na drugim poziomie rozgrywkowym. W sobotę Biało-Zieloni wygrali z Wisłą Kraków 4:3 i zapewnili sobie awans do Ekstraklasy.

Lechia Gdańsk po raz szósty w historii awansowała do Ekstraklasy, z czego dwa razy wracała do najwyższej klasy rozgrywkowej po jednym sezonie. Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce niespełna 70 lat temu, a konkretnie w sezonie 1954 (rozgrywki ligowe w Polsce grały systemem wiosna-jesień), kiedy rozgrywki w ówczesnej II lidze Budowlani zakończyli na pozycji wicelidera, mając tyle samo punktów co pierwsza Stal Sosnowiec, obecnie Zagłębie (28). Warto dodać, że Szymon Grabowski dołączył do Tadeusza Forysia, którzy wprowadzili Lechię po jednym sezonie.

Natomiast rekordzistą pod względem szybkich powrotów do Ekstraklasy jest Zagłębie Lubin, które dokonało tej sztuki czterokrotnie. Po trzy razy po jednym sezonie do najwyższej klasy rozgrywkowej wracały Cracovia, Górnik Zabrze, Gwardia Warszawa, Odra Opole, Pogoń Szczecin oraz Polonia Bytom.

źródło: własne