Pod koniec lipca na PGE Arenie odbędzie towarzyski mecz piłkarski, w którym Lechia zagra z Benficą Lizbona.

Wcześniej, 4 czerwca zostanie otwarta w ramach Centrum Rekreacji Arena Fun Park o powierzchni 5 tysięcy metrów kwadratowych.

- Dwa lata temu przed UEFA Euro 2012, w dość dramatycznych okolicznościach, musieliśmy odebrać zarządzanie stadionem spółce Lechii Gdańsk, która zupełnie na radziła sobie z tymi obowiązkami i powierzyliśmy odpowiedzialność za PGE Arenę nowemu operatorowi - przypomniał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Arena Gdańsk Operator przejęła po poprzednim operatorze nie tylko stadion, ale również pieniężne zobowiązania. - W 2012 roku dług wynosił prawie sześć milionów złotych, jednak udało nam się podpisać ze wszystkimi wierzycielami ugody i rozłożyć poszczególne kwoty na raty. Obecnie mamy jeszcze do spłaty 3,6 miliona złotych, ale w czerwcu nasze zobowiązania powinny zostać zmniejszone do sumy 2,7 miliona - ocenił prezes Arena Gdańsk Operator Tomasz Kowalski.

Razem ze spłatą starego zadłużenia nowy operator odpowiada także za bieżącą działalność stadionu. - Roczne stałe koszty utrzymania obiektu wynoszą 9,6 miliona złotych. Staramy się jednak optymalizować i zmniejszać wydatki. Jako pierwsi w Polsce zastosowaliśmy automatyczny inteligentny system zarządzania energią, dzięki czemu przez pierwsze trzy miesiące tego roku zaoszczędziliśmy 100 tysięcy złotych - zapewnił.

Sporo środków operator pozyskuje z komercjalizacji lóż oraz z organizacji różnych konferencji i spotkań biznesowych. - W poprzednim roku mieliśmy 109 takich imprez, podczas kiedy przez niespełna pięć miesięcy tego roku było ich już 102. W 2013 roku zajętych było 19 z 40 lóż, natomiast obecnie mamy 27 najemców. Warto się pospieszyć, bo w sprzedaży zostało tylko sześć takich boksów. Siedem lóż nigdy nie zostanie na stałe skomercjalizowanych, bo będą one udostępniane bądź wynajmowane różnym instytucjom na pojedyncze wydarzenia - wyjaśnił.

14 czerwca na PGE Arenie zaplanowano otwarcie liczącej pięć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni Areny Fun Park. - Tam znajdzie się m.in. największy w północnej Polsce zadaszony tor gokartowy oraz miasteczko trampolin. Całe Centrum Rekreacji liczy co prawda osiem tysięcy metrów, ale mamy już koncepcję, chociaż umowy nie zostały jeszcze podpisane, na zagospodarowanie całej powierzchni - przyznał.

W najbliższym czasie na PGE Arenie zaplanowano kilka wielkich imprez. Pierwszą z nich będzie Festyn Rodzinny Gdańsk Dzieciom, podczas którego przewidziano koncert Dawida Kwiatkowskiego oraz 70 innych atrakcji. Organizatorzy liczą, że 1 czerwca w godzinach 10–17 na stadionie pojawi się nawet 100 tysięcy Komplet, czyli 40 tysięcy widzów powinien obejrzeć 19 sierpnia koncert Justina Timberlake'a. Pełnych trybun spodziewamy się również pod koniec lipca, kiedy na PGE Arenie odbędzie się towarzyski mecz piłkarski, w którym Lechia zagra z Benfiką Lizbonaludzi.

- - podsumował Tomasz Kowalski.

Źródło: onet.pl / PAP

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora