lechia

308 głośników i 40 kilometrów kabli, antysolne membrany i moc dźwięku porównywalna z wybuchem wulkanu, czyli jak będzie brzmiała gdańska PGE Arena.

W najbliższą niedzielę kilkadziesiąt tysięcy fanów piłki nożnej obejrzy pierwszy mecz na gdańskiej PGE Arenie. Niewielu z nich wie, że jako widzowie nowego stadionu będą korzystali z jednego z najnowocześniejszych systemów nagłośnieniowych w Europie.

Podobne systemy wykorzystujące głośniki JBL Professional zainstalowano na słynnych stadionach Old Trafford (Manchesteru United) czy londyńskich Stamford Bridge (Chelsea F.C) i Emirates Stadium Arsenalu. Nie tylko klasa samych kolumn głośnikowych decyduje o jakości nagłośnienia. Głównym wyzwaniem przy projektowaniu i instalowaniu tego typu systemów na stadionach jest dostosowanie rozwiązań technicznych do kształtu i wymagań stadionu. Każda konstrukcja wymaga oddzielnego projektu i przeprowadzenia serii symulacji komputerowych.

Realizacja na gdańskim stadionie jest pierwszą z serii trzech instalacji nagłośnienia, które na polskich obiektach EURO 2012 przeprowadza firma ESS Audio.

Wszystkie pomiary oraz wyśrubowane testy potwierdziły, że gdańska PGE Arena dysponuje jednym z najlepszych systemów nagłośnienia w Europie. Ten stadion po prostu pięknie brzmi. Łączna moc wszystkich głośników sięgająca 195 000 Wat może być porównywalna z siłą wybuchającego wulkanu – powiedział Witold Karalow, przedstawiciel ESS Audio.

Prawie 200 000 Wat
Do dyspozycji widzów PGE Areny będzie system 308 głośników o łącznej mocy 195 000 Wat. Wśród nich są 72 kolumny podwieszone pod dachem stadionu, każda o mocy 1200 Wat. Zostały one zgrupowane w 24 grona po 3 głośniki. Kolumny zapewniają równomierne rozprzestrzenianie się dźwięku po całym stadionie począwszy od najniższych, a kończąc na najwyższych rzędach siedzeń. Jednocześnie dzięki dostosowaniu ich koloru do barwy konstrukcji dachu są niemal niezauważalne dla widzów.

Czysty dźwięk w ekstremalnych warunkach
Głośniki spełniają najwyższe normy pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych. Specjalistyczne, pokryte włóknem szklanym obudowy, żel wypełniający wnętrza kolumn głośnikowych oraz wodoodporne membrany pozwalają im pracować zarówno przy mrozie sięgającym -28 st. C, jak i w upale dochodzącym do 50 st. C. Ze względu na bliskość morza i gdańskiego portu, głośniki zabezpieczono przed negatywnym wpływem cząsteczek soli i ziaren piasku w powietrzu. Co ciekawe, aby zapewnić ich bezawaryjną pracę w ekstremalnych warunkach muszą one pracować przez 24 godziny 365 dni w roku. Nie oznacza to, że na stadionie ciągle będzie rozbrzmiewała muzyka. Gdy nie będzie on w użyciu, do głośników automatycznie wysyłany jest sygnał o niesłyszalnej dla ludzkiego ucha częstotliwości. Dzięki temu głośniki nieprzerwanie pracują zachowując swoje wyśrubowane właściwości.

Nie tylko kolumny
Na dwóch poziomach promenad okalających trybuny zainstalowano 176 głośników, każdy o mocy 150 Wat. Pozwalają one kibicom korzystającym z zaplecza PGE Areny śledzić wydarzenia na boisku. Na zewnątrz stadionu zamontowano dodatkowo 41 kolumn 120 watowych i kolejnych 16 sztuk o mocy 30 Wat. Sercem całego system jest reżyserka dźwięku usytuowana w kompleksie pomieszczeń technicznych znajdujących się w koronie stadionu. Jest ona wyposażona w konsoletę mikserską, procesory dźwięku, mikrofony bezprzewodowe oraz główny komputer sterujący pracą całego systemu nagłośnienia. Zanim sygnał audio wychodzący z reżyserki dotrze do kolumn głośnikowych, trafia do jednego z czterech wzmacniaczy, znajdujących się w rogach stadionu. Szybki transfer sygnału zapewniają 3 pierścienie światłowodów okalające całą konstrukcję.

Pierwszy z trzech
ESS Audio instaluje również systemy nagłośnienia na dwóch innych stadionach budowanych na EURO 2012 (Stadionie Narodowym w Warszawie i Stadionie Miejskim we Wrocławiu). W swoim dorobku firma ma realizację tak prestiżowych projektów jak Filharmonia Narodowa w Warszawie czy Pałac Prezydencki. ESS Audio jest wyłącznym przedstawicielem koncernu Harman w Polsce. Od ponad 20 lat tworzy i integruje systemy teletechniczne w zakresie stałych instalacji audiowizualnych, oświetleniowych, systemów bezpieczeństwa, teleinformatycznych, telekomunikacyjnych, bezgotówkowych systemów płatności oraz systemy zarządzania obiektami. ESS Audio świadczy kompleksowe usługi nagłośnienia - od projektu, poprzez dostawę po instalacje, konfiguracje, uruchomienie oraz serwis systemów.

Źródło Informacja prasowa (mlpusm)

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora