lechia

Grzegorz Kacała, trener pierwszej drużyny Lechii Gdańsk, przestał pełnić funkcję szkoleniowca biało-zielonych.

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania zarządu Grzegorz Kacała zrezygnował z funkcji, chociaż kontrakt jaki miał podpisany z klubem i tak przestawał istnieć po sezonie 2012/2012. Zarząd klubu przyjął rezygnację. Lechię poprowadzi duet trenerski Pawła Lipkowskiego oraz Marka Płonki. Trener Płonka skupi się wyłącznie na pracy formacji młyna.

Grzegorz Kacała zdobył z Lechią tegoroczne mistrzostwo Polski i był to jego największy sukces w roli szkoleniowca w Gdańsku. W 2010 roku doprowadził „Lwy” do finału, gdzie nieznacznie lepsza okazała się drużyna z Łodzi wygrywając 19:16. Już w pierwszym roku prowadzenia zespołu przez Kacałę, Lechia zdobywa zatem srebro! Kolejny medal to brąz w 2011 roku. Dodatkowo, szkoleniowiec zdobył mistrzostwo Polski rugby 7 oraz mistrzostwo Polski w rugby na plaży. Te sportowe odznaczenia już na stałe wpisały się w karty historii Lechii Gdańsk oraz do sportowego CV Grzegorza Kacały.

Bogdan Jancen: chciałbym w imieniu zarządu oraz własnym podziękować Grzegorzowi za trzyletnie zaangażowanie. Pracował on z drużyną seniorów, z którą przez ten czas potrafił utrzymywać się cały czas w górze tabeli. Decyzję podjął indywidualnie, bez nacisków ze strony klubu. Kontrakt kończył się, jednak nic nie stało na przeszkodzie, żebyśmy usiedli do kolejnych rozmów. Szanujemy decyzję Grzegorza i życzymy mu wielu sukcesów w dalszej drodze, którą obierze. W klubie, na treningach, meczach Lechii jest zawsze mile widziany. Czas podziękowań jeszcze nadejdzie, dzisiaj tylko w żołnierskich słowach chciałbym wyrazić szacunek.

Funkcję po Kacale obejmuje Paweł Lipkowski, który jest dobrze znaną postacią w środowisku rugby. Rozpoczynał swoje przygody z rugby jako zawodnik Lechii Gdańsk. Największe sukcesy -  zawodnicze - przeżył pod kierownictwem Stanisława Zielińskiego. Przez ostatnie lata związany z Czarnymi Pruszcz Gdański, gdzie realizował się jako szkoleniowiec, a także kiedy było trzeba, przebierał się i pomagał kolegom z zespołu na boisku. Zaangażowanie Pawła Lipkowskiego w pracę z pruszczańską młodzieżą, a także drużyną seniorów było godne pochwały. O mały włos Czarni nie zakwalifikowali się do Ekstraligi. Drużyna Czarnych chociaż ustępowała indywidualnościami to zawsze prezentowała efektowny styl gry oraz wolę walki do samego końca.

 

Bogdan Jancen: Cieszę się, że Paweł zdecydował się pracować z nami. To lechista z krwi i kości dlatego dobrze będzie komponował się z zespołem. Nie ma mowy o okresie aklimatyzacji, ponieważ wszyscy zawodnicy lubią Pawła i darzą go szacunkiem. Nie chcemy dzisiaj mówić o celach, te ustalimy jak będziemy pewni co do kształtu zespołu i budżetu. Pewne jest to, że Lechia musi grać w czole tabeli. Paweł jest dobrym szkoleniowcem dlatego oczekujemy od niego, że pokaże potencjał naszej drużyny.

Grzegorzowi Kacale raz jeszcze bardzo dziękujemy, a Pawłowi Lipkowskiemu życzymy wielu sukcesów z drużyną RC Lechia Gdańsk.

Źródło: lechiarugby.pl