Wyjątkowy kierunek, miliony nowych możliwości oraz całkowita decentralizacja - to wszystko jest związane z cybersportem. Obecnie ten nurt wciąż się rozwija, zdobywając nowe dyscypliny, a także tworząc wiele niesamowitych projektów w różnych gatunkach i kierunkach. Obecnie najlepsi gracze świata mierzą się ze sobą w międzynarodowych mistrzostwach i turniejach, a pula nagród przekracza dziesiątki milionów dolarów. Ponadto eSporty przyciągnęły armię fanów z całego świata, którzy wspierają swoje ulubione drużyny i z wielką przyjemnością kibicują każdemu zwycięstwu.

Zainteresowanie tą dziedziną dynamicznie się wzrasta, a dlatego chcielibyśmy opowiedzieć Wam o głównych dyscyplinach, które są istotne dla roku 2022!

Dota 2

Pierwszy światowy turniej z Dota 2 odbył się 11 lat temu. Dokładnie wtedy mistrzem TI 2011 została legendarna ukraińska drużyna NAVI, a pula nagród mistrzostw wyniosła ponad 1,5 mln dolarów! Należy zauważyć, że to właśnie w Pucharze Świata Dota 2 są oferowane największe nagrody pieniężne w całym eSporcie, których suma rośnie z roku na rok.

Jeśli chodzi o podział nagród pieniężnych, warto powiedzieć, że są one dzielone pomiędzy drużynami zwycięzców. Na przykład, pula nagród w The International 2017 wynosiła już ponad 23 miliony dolarów. A największy zwycięzca, czyli Team Liquid, zgarnął imponującą kwotę 10,8 miliona dolarów. Srebrny medalista, zespół Newbee, zgarnął 3,9 mln dolarów.

Codziennie odbywają się liczne turnieje z Dota 2, ligi, majory oraz inne mistrzostwa. Największe z nich to ESL One Birmingham, MDL Changsha Major, Epicenter XL, WESG 2017, DAC i The Bucharest Major.

COUNTER-STRIKE: GLOBAL OFFENSIVE

CS:GO to sztandarowa dyscyplina strzelectwa cybernetycznego. Główną zaletą gry jest jej wielowymiarowa historia, ponieważ dzięki poprzednim grom z tej serii, CS: GO przyciąga nie tylko uczniów szkół średnich czy studentów, ale także graczy starszego pokolenia.

Każdego roku odbywa się ogromna liczba turniejów, lig i mistrzostw w Counter-Strike: Global Offensive. Jednak to PGL Major jest powszechnie uważany za największy. W 2021 roku pula nagród wyniosła ponad 2 miliony dolarów. Co roku odbywa się też flagowa impreza dla tej dyscypliny - Mistrzostwa Świata Intel Extreme Masters, w których do wygrania jest pół miliona dolarów. Obstawianie CS:GO dla kibiców stało się rozrywką narodową, ponieważ wspieranie ulubionej drużyny jest zawsze priorytetem.

Warto zauważyć, że w CS: GO najsilniejsze drużyny pochodzą z Europy Wschodniej. Za głównych faworytów uważane są drużyny z Ukrainy i Polski.

LEAGUE OF LEGENDS

Korporacja deweloperska, a konkretnie studio Riot Games MOBA, oficjalnie zaprezentowała grę League of Legends w 2009 roku. Jednak nawet 13 lat później gra nadal jest uważana za najpopularniejszą dyscyplinę cybersportową na świecie. Liczba graczy stale rośnie, a w pierwszym kwartale 2022 roku przekroczyła już 120 milionów użytkowników.

Oprócz oficjalnych Mistrzostw Świata z League of Legends, rozgrywanych corocznie od 2011 roku, dyscyplina cybernetyczna posiada również Ligę Kontynentalną, z której uczestnicy są wyselekcjonowani do Mistrzostw Świata.

Mówiąc o nagrodach pieniężnych, warto wiedzieć, że one różnią się od poziomu TI. Na przykład fundusz nagród w pierwszych Mistrzostwach Świata wynosił ponad 100 000 USD. Lol bet oraz wsparcie drużyn w Europie Wschodniej odbywają się według wszelkich kanonów. Kibice wspierają zawodników na wszystkich etapach i dzielą z nimi radość z każdego zwycięstwa!