GameStop to firma, która w Polsce jest raczej słabo kojarzona ze względu na to, iż działa głównie a Ameryce, gdzie od kilku dekad zajmuje się sprzedażą gier wideo. Firma jednak od jakiegoś czasu ma spore problemy finansowe. Dzieje się tak ze względu na sprzedaż cyfrową, która jest wygodniejsza i o wiele łatwiejsza. W dzisiejszym świecie gracz woli w kilka minut wykupić cyfrowy klucz do gry, który przepisze i natychmiast pobierze daną produkcję, niż nabywać wersję pudełkową, po którą trzeba podejść/podjechać lub zamówić.

O GameStop zrobiło się także głośno w związku z kontrowersyjnymi działaniami internautów, którzy zaczęli masowo „bawić się” na giełdzie, co spowodowało wzrost wartości akcji z niemal 20 do ponad 350 dolarów za sztukę. Firma, której groziło bankructwo, pojawiła się we większości serwisów informacyjnych na świecie, co zapewniło jej nowy start. Obecnie GameStop przenosi się ze swoją działalnością do Internetu, gdzie prężnie się rozwija i wdraża nowe rozwiązania, dzięki czemu będzie mogła nawiązać walkę z konkurencją, która działa w sieci znacznie dłużej.

Niedawno świat obiegła wiadomość, że GameStop zamierza uruchomić swoje NFT do końca pierwszego półrocza 2022 roku. Co to może oznaczać? Czy kontrowersyjne rozwiązanie może zapewnić jakieś nowe rozwiązania związane ze sprzedażą gier wideo, a może to kolejny skok na pieniądze użytkowników, jakich w ostatnim czasie w związku z NFT było bardzo dużo?

Technologia blockchain coraz częściej wykorzystywana przy rozrywkach w Internecie

Kryptowaluty, NFT i inne powiązane z technologią blockchain rozwiązania zawsze wzbudzają kontrowersje. Bitcoin na stałe zadomowił się w kasynach internetowych jak Ice Casino, a NFT jest ciekawym pomysłem na rozwinięcie monetyzacji konkretnych form prac w Internecie. Rozwój tej technologii przyczynia się do bardzo ciekawych rozwiązań, które można wykorzystywać na wiele różnych i niekoniecznie złych sposobów. Zawsze warto patrzeć na nowe rozwiązania z szerszej perspektywy. Aktualnie o NFT w Polsce mówi się z bardzo negatywnym wydźwiękiem, ale tak było z praktycznie wszystkimi wynalazkami w dziejach.

Czym właściwie jest NFT?

W 2022 roku coraz częściej słyszy się o NFT i w głównej mierze są to skrajnie negatywne komentarze, które sprawiają, że pojęcie to kojarzy się przede wszystkim z oszustwem. Dlaczego więc potężny sklep z grami, który jeszcze niedawno stał nad przepaścią niewydolności finansowej, zdecydował się sięgnąć po to rozwiązanie? Trudno to stwierdzić, ale żeby zrozumieć takie działanie, warto przybliżyć sobie, z czym właściwie ma się do czynienia.

NFT to skrót od anglojęzycznego pojęcia non-fungible token, co w wolnym tłumaczeniu oznacza niezmienny token, czyli taki, który jest jedyny w swoim rodzaju. Zasady jego tworzenia i działania można pozostawić informatykom i pasjonatom technologii blockchain. Warto jedynie zaznaczyć, że NFT jest niemożliwe do sfałszowania i jeśli ktoś ma taki token, to o ile go nikomu nie przekaże, to nieodwracalnie jest jego jedynym właścicielem.

To rozwiązanie powstało wskutek problemów z prawami autorskimi w Internecie. Wszystko, co ma swoją postać cyfrową może zostać skopiowane. W końcu każdy obrazek, film, czy tekst można sobie po prostu skopiować na swoje urządzenie. Jeśli jednak coś takiego jest nierozerwalnie połączone z NFT, to dana osoba może udowodnić, że to ona jest jedynym prawowitym właściciel danego pliku z obrazem, a wszyscy inni mają nielegalne wersje.

Pomimo tego, że sama idea wydaje się bardzo interesująca, w ostatnich latach służy głównie do wyciągania pieniędzy od naiwnych osób, które zdecydują się zakupić praktycznie bezwartościowe obrazki NFT. Dlatego do czasu, aż ktoś mądrze nie wykorzysta tej technologii, to będzie się ją uważało za źródło szerzenia tzw. scamu.

NFT w grach wideo — czego można się spodziewać?

Na chwilę obecną trudno jest stwierdzić, w jaki sposób GameStop zamierza wykorzystać technologię NFT, ale można się domyślać, że może chodzić o ekskluzywne treści, które mogą osiągać zawrotne ceny. Jeśli ktoś kiedykolwiek bawił się przy grach MMO, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak cenne mogą być przedmioty limitowane lub bardzo rzadkie. A co, jeśli wydawca stworzy niezwykle rzadki przedmiot związany z jakimś wydarzeniem w postaci NFT? Cena czegoś takiego może osiągać niesamowite wartości. W końcu pasjonaci niektórych gier potrafią wydawać na swoje ukochane tytuły ogromne pieniądze.

Czy GameStop pójdzie w tym kierunku i w swoim sklepie będzie umieszczać przedmioty z gier oznaczone tokenami NFT? Trudno powiedzieć. Pewne jest jednak to, że takie rozwiązanie spotka się z bardzo skrajnymi opiniami odbiorców. Część graczy chętnie skorzysta z takiego rozwiązania, a reszta wyda negatywny werdykt, jakoby twórcy i sklep próbowali wyciągać pieniądze od swoich klientów za bezwartościowe „oryginalne” rzeczy. Warto jednak pamiętać, że to iż coś dla nas nie ma najmniejszej wartości, to nie znaczy, że tak jest z wszystkimi. Dlatego, jeśli gracze wyrażą taką chęć i będą korzystać z NFT w świecie gier wideo, to jest to wyłącznie ich prywatna sprawa i nikt nie powinien im tego zabraniać.
Zjawisko NFT powoli zadomawia się w różnych sektorach Internetu i być może odegra bardzo ważną rolę w niedalekiej przyszłości. Dlatego warto obserwować, jak ta sytuacja się rozwinie, bo w niebawem może pojawić się w polskich sklepach.

źródło: artykuł gościnny