Lechia solidnie zaprezentowała się w ostatnim zimowym sparingu w Turcji. Biało-Zieloni skutecznie się bronili i ostatecznie zremisowali w meczu z uczestnikiem Ligi Mistrzów Szachtarem Donieck.

Szachtar Donieck to uczestnik tegorocznej Ligi Mistrzów. W fazie grupowej Ukraińcy mierzyli się z FC Barceloną, Antwerpią oraz FC Porto i zajęli trzecie miejsce w grupie. Wiosną zagrają w fazie pucharowej Ligi Europy, a ich pierwszym rywalem będzie Olympique Marsylia. Zespół z Doniecka zastąpił Żorię Ługańsk w ostatnim sprawdzianie Lechistów przed ligą.

Pierwszy minuty upłynęły pod znakiem przewagi Szachtara. Bogdan Sarnawski kilkukrotnie ratował Biało-Zielonych przed utratą bramki. Dobrze wyglądał też choćby Andrei Chindris, który uratował w 12. minucie Lechistów przed golem na 1:0. W 17. minucie Lechia wyprowadziła kontrę, piłki w polu karnym nie opanował jednak Tomas Bobcek. Chwilę później Camilo Mena sfaulował jeszcze rywala i ostatecznie z akcji nic nie wyniknęło.

W 23. minucie ponownie gdańszczanie wyprowadzili ciekawą akcję, która zakończyła się groźnym strzałem Tomasza Neugebauera. Do pomocnika dogrywał Maksym Chlań. Ostatecznie futbolówka powędrowała minimalnie obok bramki. Dziesięć minut później Lechia znów próbowała skontrować - po lewej stronie popędził Maksym Chlań, jednak zabrakło ostatniego podania i celności. Trzy minuty później świetną okazję miał Szachtar, ale Sikan z najbliższej odległości nie trafił w piłkę. Biało-Zieloni mieli w tej sytuacji trochę szczęścia. W pierwszej połowie aktywny był Chłań - w 36. minucie próbował wymusić rzut karny, za co obejrzał żółtą kartkę. W końcówce Lechia znów miała trochę szczęścia. Szachtar trafił do siatki, ale sędzia zasygnalizował faul na Kałahurze. Do przerwy na tablicy wyników był bezbramkowy remis.

Druga połowa rozpoczęła się podobnie jak pierwsza - od przewagi zespołu z Doniecka. Lechia jednak, podobnie zresztą jak przed przerwą, skutecznie broniła. W 60. minucie Tomasz Neugebauer znów był bliski zdobycia gola. Znów jego strzał powędrował tuż nad bramką. W 65. minucie Ukraińcy wyszli na prowadzenie. Autorem bramki był Zbukow. W 73. minucie w barwach Lechii zadebiutował ogłoszony dziś Loup Diwan Gueho. Cztery minuty później Kacper Sezonienko doprowadził do wyrównania. Wykończył piękną akcje Łukasza Zjawińskiego i Jakuba Sypka.

Do końca meczu wynik nie uległ już zmianie. Lechia na koniec zgrupowania zremisowała z Szachtarem Donieck 1:1. W spotkaniu zaprezentowała się solidnie, co jest dobrym prognostykiem przed przyszłotygodniowym starciem z Wisłą Płock.

Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck 1:1 (0:0)

Gol dla Lechii: 77' Kacper Sezonienko - 65' Oleksandr Zubkow

Lechia Gdańsk: 29. Bogdan Sarnawski - 27. Dawid Bugaj, 3. Elias Olsson, 4. Andrei Chindris (73' 6. Loup Diwan Gueho), 23. Miłosz Kałahur - 30. Maksym Chłań (69' 21. Jakub Sypek), 99. Tomasz Neugebauer (78' 11. Dominik Piła), 5. Iwan Żelizko (59' 8. Rifet Kapić), 16. Louis d'Arrigo, 7. Camilo Mena (69' 79. Kacper Sezonienko) - 89. Tomas Bobcek (9. Łukasz Zjawiński)

Szachtar Donieck: 31. Dmytro Riznyk - 26. Yukhym Konopla 22. Mykoła Matvienko, 5. Valeryi Bodnar, 16. Irakli Azarovi - 37. Kevin, 21. Artem Bodnarenko,  8. Dmytro Kryksvik, 10. Georgij Sudakov, 11. Oleksandr Zubkow,  - 14. Daniło Sikan

źródło:  własne