Lechia Gdańsk pokonała w czwartkowy wieczór 4:1 macedońską Akademiję Pandev i zrobiła duży krok w kierunku awansu do II rundy eliminacji do Ligi Konferencji. Hat-trickiem popisał się Flavio Paixao.

Biało-Zieloni do pierwszego meczu z Akademiją Pandew przystąpili niemal w podstawowym składzie. Zabrakło tylko Josepha Ceesaya, który na dniach zostanie piłkarzem szwedzkiego Malmo. Na prawej obronie zastąpił go David Stec.

Mecz minimalnie lepiej zaczęli goście z Macedonii, którzy już w 40. sekundzie mieli doskonałą okazję do pokonania Dusana Kuciaka. Mitrovski strzałem z przerwotki próbował pokonać naszego bramkarza, jednak piłka powędrowała obok bramki. Chwilę później to Lechia za sprawą akcji Conrado lewą stroną boiska Biało-Zieloni mogli wyjść na prowadzenie, jednak nie trafił Łukasz Zwoliński.

W 5 minucie i 40 sekundzie doszło do zamieszek na trybunach, w efekcie których arbiter był zmuszony przerwać mecz. Na trybunę zieloną wtargnęła bowiem grupa około dwudziestu osób, która wszczęła awanturę i rzucała różnymi przedmiotami. Spotkanie zostało wznowione po 40 minutach. Nieco ponad dziesięć minut po gwizdku Lechia wyszła na prowadzenie. Bardzo dobrą piłkę do Flavio Paixao zagrał Conrado, który wykorzystał nieuwagę obrońców zespołu gości. Kapitan Lechii bez problemów pokonał Marko Jovanovskiego i Biało-Zieloni prowadzili 1:0. W 25. minucie meczu mieliśmy już 2:0 po golu Łukasza Zwolińskiego, który wykorzystał z kolei zagranie Flavio. Trzeba przyznać, że przyjemnie oglądało się dziś współpracę obu panów na boisku. Z minuty na minutę piłkarze trenera Kaczmarka tworzyli sobie coraz więcej sytuacji i potwierdzali, że są zespołem lepszym. Jeszcze przed przerwą kolejnego gola zdobył Flavio. Dzięki trafieniu Portugalczyka Biało-Zieloni schodzili do szatni z trzybramkową przewagą.

Po przerwie obraz gry był podobny. Choć to zespół Akademiji nieco lepiej zaczął, to Lechia strzelała bramki. Kilkukrotnie skórę Lechistów ratować musiał Dusan Kuciak - obrońcy Lechii dawali się momentami ogrywać gościom z Macedonii. W 66. minucie na tablicy wyników było już jednak 4:0. Swoją trzecią bramkę dzisiejszego wieczoru w Letnicy zdobył niezawodny Flavio Paixao. Kapitan Lechii ma aktualnie na koncie 88 goli w barwach Lechii. W 82. minucie goście mieli rzut rożny. Po stałym fragmencie gry zdobyli oni honorowego gola, którego autorem był Dusan Joković. Do końca meczu nie wydarzyło się na boisku już nic ciekawego. Lechia ostatecznie wygrała 4:1. Rewanż za tydzień w Skopje.

Lechia Gdańsk - FC Akademija Pandev 4:1 (3:0)

Bramki: 17' Flavio, 25' Zwoliński, 39' Flavio, 66' Flavio - 81' Joković

Lechia Gdańsk: 12. Dusan Kuciak – 2. Rafał Pietrzak, 23. Mario Maloca, 25. Michał Nalepa, 29. David Stec (90' 72. Filip Koperski)– 88.Jakub Kałuziński, 7. Maciej Gajos (78' 6. Jarosław Kubicki), 20. Conrado (72' 17. Christian Clemens), 33. Marco Terrazzino (78' 79. Kacper Sezonienko) – 28. Flavio Paixao (c) (72' 99. Ilkay Durmus), 9. Łukasz Zwoliński

FC Akademija Pandev: 12. Marko Jovanovski – 30.Nikolche Sharkoski, 15. Dusan Joković, 4. Dime Dimov, 5.Tomislav Iliev, 20. Zoran Ivanovski – 21. Dimitar Mitrovski (78' 8. Ilija Donov), 10. Kristijan Velinovski (90' 7. Dimitar Trajkov), 17. Martin Gjorgievski (66' 19. Sasko Pandev), 11.Ousman Marong (90' 99.Vane Krstevski) – 9.Marko Gjorgjevski (65' 22. Goran Tomovski)