PGE Arena wreszcie stała się twierdzą piłkarzy Lechii czytamy na trojmiasto.sport.pl.

Od momentu przyjścia trenera Jerzego Brzęczka gdański zespół nie przegrał tu żadnego z siedmiu meczów, wygrał pięć, a na wiosnę nie stracił jeszcze gola!
- Na wiosnę pokazujemy rywalom, że powinni bać się przyjazdu na PGE Arenę, bo tutaj nikomu o punkty nie jest łatwo - mówi pomocnik biało-zielonych Maciej Makuszewski. Tak jest teraz, ale przez długi czas rzeczywistość była zgoła inna.

Piłkarze Lechii bardzo ciężko znieśli przenosiny z kameralnego, przestarzałego, ale swojskiego matecznika przy ul. Traugutta na obiekt ultranowoczesny i trzy razy większy (przed sezonem 2011/12). O ile na historycznym stadionie we Wrzeszczu o punkty nie było łatwo nikomu, o tyle na PGE Arenę goście przez długi czas przyjeżdżali jak po swoje. W dwóch pierwszych sezonach Lechia wygrała u siebie raptem po trzy mecze! Doszło do tego, że przy dużej fluktuacji trenerów w gdańskim klubie, przez długi czas szkoleniowcem z największą ilością zwycięstw odniesionych na PGE Arenie był... selekcjoner reprezentacji Hiszpanii Vicente del Bosque (podczas Euro 2012 jego zespół wygrał tu z Irlandią oraz Chorwacją).

W trzecim sezonie (2013/14) Lechia dołożyła u siebie siedem zwycięstw, ale ogólny bilans był zatrważający - na 48 meczów w Gdańsku biało-zieloni wygrali zaledwie 13. W obecnych rozgrywkach nie było lepiej. Przed przyjściem trenera Brzęczka udało się wygrać tylko dwa z siedmiu meczów, więc sumaryczny bilans wynosił nędzne 15 zwycięstw w 55 meczach!

Wszystko zmieniło się w połowie listopada, kiedy zespół przejął były kapitan reprezentacji Polski. Od tego momentu Lechia rozegrała na PGE Arenie siedem meczów, z których wygrała pięć, a dwa zremisowała. W tym roku biało-zieloni wygrali cztery z pięciu meczów i jeszcze nie stracili bramki. Z pełną odpowiedzialnością można więc powiedzieć, że PGE Arena wreszcie stała się twierdzą, a Brzęczek już jest najskuteczniejszym trenerem Lechii na gdańskim stadionie (Michał Probierz wygrał cztery mecze, Bogusław Kaczmarek i Ricardo Moniz po trzy, natomiast Tomasz Kafarski, Rafał Ulatowski, Paweł Janas, Joaquim Machado oraz Tomasz Unton po jednym). Być może w końcu przełoży się to na większą frekwencję, pierwszy duży krok został zrobiony podczas meczu z Legią, który obejrzało z trybun rekordowe 36 500.

- Mam nadzieję, że dzięki takim wygranym tak wspaniała frekwencja i atmosfera będzie nam towarzyszyć cały czas, nawet bez specjalnych akcji promocyjnych - mówił po tym spotkaniu trener Brzęczek.

Wszystkie sezony Lechii Gdańsk

Sezon po sezonie na PGE Arenie

2011/12
Najdłuższa seria bez porażki: 7 meczów - 2 zwycięstwa, 5 remisów, bramki 4:2
Najwięcej kolejnych meczów bez straty bramki: 4

2012/13
Najdłuższa seria bez porażki: 5 meczów - 2 zwycięstwa, 3 remisy, bramki 8:5
Najwięcej kolejnych meczów bez straty bramki: 1

2013/14
Najdłuższa seria bez porażki: 6 meczów - 2 zwycięstwa, 4 remisy, 10:6
Najwięcej kolejnych meczów bez straty bramki: 2

2014/15
Najdłuższa seria bez porażki: 7 meczów - 5 zwycięstw, 2 remisy, 8:2
Najwięcej kolejnych meczów bez straty bramki: 5

Źródło: trohjmiasto.sport.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora