W czwartek wieczorem biało-zieloni rozegrają mecz towarzyski przeciwko Szachtarowi Donieck. Spotkanie odbywa się w ramach pomocy dotkniętej wojną Ukrainie. Początek o 19:30.

Organizatorem meczu jest miasto Gdańsk, Lechia Gdańsk. Minimalny koszt wejściówki na mecz wynosi 10 złotych, a cały dochód ze sprzedaży biletów zasili akcję „Gdańsk Pomaga Ukrainie”.Bilety wciąż można nabyć przez internet, a także od godziny 18:00 w kasach przy stadionie.

20220412lgdszacht

Szachtar Donieck jest rywalem z wysokiej półki. Zespół z Doniecka to uczestnik Ligi Mistrzów, a także zdobywca Pucharu UEFA. Wartość niektórych piłkarzy znajdujących się w kadrze Szachtaru wynosi nawet 7-8 milionów euro. Teraz z powodu wojny Szachtar nie ma możliwości grania i trenowania w swoim kraju. W związku z tym odbywa obecnie międzynarodowe tournée pod hasłem „Mecze pokoju. Stop wojnie”, w których rozgrywa mecze towarzyskie.

Największą wartość według portalu piłkarskiego Transfermarkt.de mają obecnie: Anatoliy Trubin (8 mln euro), Taras Stepanenko (6 mln euro) i Mykhaylo Mudryk (4 mln euro). Ponadto w barwach Szachtaru występowali w tym sezonie tacy zawodnicy jak choćby Tete czy Marlos, jednak ci skorzystali z przywileju FIFA i znaleźli sobie nowy klub, w którym mogą występować do końca bieżących rozgrywek.

Dla biało-zielonych czwartkowe spotkanie będzie dobrą okazją do sprawdzenia formy przed decydującą fazą sezonu. Lechia wciąż jest w grze o europejskie puchary i z pewnością gra przeciwko takiemu zespołowi, jest ciekawym sprawdzianem dla gdańszczan.

-Jesteśmy bardzo dumni, że to my, jako polski zespół, możemy zagrać z Szachtarem Donieck w ramach ich europejskiej trasy. Cel tego spotkania jest bardzo ważny - chcemy pomóc zebrać środki finansowe i przekazać je poszkodowanym wojną. Czujemy się wyróżnieni – powiedział Tomasz Kaczmarek.

W przeszłości Lechia miała już okazję zmierzyć się z Szachtarem Donieck w ramach towarzyskiego turnieju Lotto Lubelskie Cup 2015 na Arenie Lublin. Wówczas w regulaminowym czasie gry był remis 0:0 i zwycięzcę wyłoniła szalona seria rzutów karnych, którą biało-zieloni wygrali aż 15:14. Oprócz tego biało-zieloni mieli kilka razy okazję mierzyć się z innymi ukraińskimi drużynami. W 2013 zagrali towarzysko z Metalistem Charków (0:3), w 2018 z Karpatami Lwów (0:1), a w styczniu tego roku podczas obozu przygotowawczego w Turcji zmierzyli się z Czarnomorcem Odessa (0:2).

Transmisję spotkania przeprowadzi Polsat. My jednak zachęcamy do wybrania się na stadion i wspierania pomocy Ukrainie! 

źródło: własne