7 sierpnia to nasz dzień. To święto biało-zielonej rodziny. Tego dnia w 1945 roku został założony najwspanialszy klub na świecie. Sportowcy w biało-zielonych strojach zaczęli tworzyć historię. Sportowcy, bo Lechia Gdańsk to przez lata klub wielosekcyjny.

Datę zgłoszenia do rejestracji – 7 sierpnia 1945 roku – powszechnie uważa się za datę założenia klubu. Oficjalna nazwa to Klub Sportowy Biura Odbudowy Portów (KS BOP). Nie jest znany skład pierwszego zarządu klubu. W jego skład nie wchodziły jednak żadne osoby z wyższego szczebla decyzyjnego w BOP. Patronem powstającego wówczas klubu był kierownik Oddziału Społecznego inżynier Zdzisław Ćwiek, o którym wiemy, że został wtedy wybrany prezesem honorowym KS BOP.

7081945

Już w sierpniu 1945 roku opracowano pierwszy znak klubowy. Z takim emblematem na koszulkach grali zawodnicy KS BOP w jesiennych rozgrywkach sportowych. Emblemat miał kształt koła z zieloną obwódką, wewnątrz na białym tle były trzy duże zielone litery B, O i P. Można więc przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że barwami klubu od początków jego istnienia były biel i zieleń.

Pierwszą działającą od początku sekcją była oczywiście sekcja piłki nożnej. 15 sierpnia zorganizowali się lekkoatleci. Jesienią powstała sekcja gier sportowych (obejmująca wtedy siatkówkę i koszykówkę) i będąca w fazie organizacji sekcja bokserska. Próbowano także zorganizować żeglarzy, ping-pongistów i pływaków. Pierwszy okres działalności klubu (do grudnia 1945 r.) był okresem żywiołowym i mało uporządkowanym. Klub nie miał wtedy swojej siedziby, nawet sekretariatu, korzystano więc z  pomieszczeń Oddziału Społecznego BOP.

Dzięki Zarządowi Miejskiemu klub użytkował dwa boiska. Pierwsze – główne – znajdowało na Stadionie Miejskim przy ulicy Traugutta 73 (niem. St. Michaelweg). Obiekt ten zajmowała jednak wtedy jednostka wojskowa Wojska Polskiego i trzeba było uzgadniać terminy treningów z dowództwem wojskowym. Drugim boiskiem, a właściwie trawiastym placem był teren przy ulicy Fiszera (niem. Althofweg), blisko Politechniki i siedziby centrali BOP.

Tak w skrócie się to wszystko zaczęło. Szerzej kulisy powstania Lechii Gdańsk opisujemy na poniższej podstronie.

Dla zdecydowanej większości kibiców Lechia Gdańsk to przede wszystkim PIŁKA NOŻNA. Dlatego też postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie osiągnięcia, rekordy, ważniejsze ciekawostki oraz mecze i bramki jubileuszowe.

Nikt raczej nie ukrywa, gdzie jest nasze miejsce. Lechia nigdy nie zaliczała się do krajowej czołówki, nie mamy takich osiągnięć jak najwięksi rywale. To się jednak zmienia. Wraz z przenosinami na nowy stadion w Letnicy, biało-zieloni na stałe (oby) zadomowili się w Ekstraklasie. Kto wie, może największe sukcesy dopiero przed nami.

Od czasu przenosin na nowy obiekt, zakończyła się praktycznie historia rozgrywania meczów w naszej ŚWIĄTYNI. Młodsi Kibice tego nie zrozumieją, ale dla pokoleń rozkochanych w Lechii w latach 70-tych, 80-tych czy 90-tych to TRAUGUTTA 29 jest DOMEM.

flagi 275 wychowaninatraugutta 09

Zachęcamy zatem do lektury odświeżonej podstrony opisującej historię stadionu przy Traugutta 29.

źródło: D.Bocheński / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora