W niedzielę o godzinie 12:40 Lechia Gdańsk podejmie na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec. Będzie to ostatnie spotkanie Biało-Zielonych przed przerwą reprezentacyjną, która potrwa niecałe dwa tygodnie.

Po domowej wygranej 3:0 z Podbeskidziem Bielsko-Biała wśród piłkarzy Lechii panują bardzo dobre nastroje. Na czwartkowej konferencji potwierdził to Dominik Piła. - Atmosfera w szatni po zwycięstwie jest na pewno bardzo dobra, ale nie zachłystujemy się tym i chcemy kolejnych zwycięstw, także na treningu jest pełna mobilizacja, żeby takie mecze kontynuować i grać ich coraz więcej. – kontynuował - Jedziemy tam stworzyć na pewno taką naszą serię, którą chcielibyśmy kontynuować po tym dobrym meczu u siebie, wygrać kolejny i w tych optymistycznych nastrojach rozpocząć tę dwutygodniową przerwę reprezentacyjną. W niedzielę Biało-Zieloni zmierzą się z Zagłębiem Sosnowiec.

Lechia Gdańsk zagra z Zagłębiem Sosnowiec po raz 35 w historii. Biało-Zieloni wygrali 14 meczów, 13 razy górą byli Sosnowiczanie, a 7 razy spotkania kończyły się podziałem punktów. Obie drużyny po raz ostatni zmierzyły się ze sobą w sezonie 2018/19 i oba te starcia wygrała Lechia. W Gdańsku gospodarze wygrali aż 4:1, a w Sosnowcu padł wynik 1:0 dla Biało-Zielonych. Po spadku z Ekstraklasy Zagłębie Sosnowiec stało się drużyną, która zamiast walczyć o awans, kończyła sezon w dolnej połówce tabeli i momentami wikłała się w walkę o utrzymanie, czego dowodem są miejsca w tabeli w ostatnich sezonach: 11, 17, 15, 11.

Bieżące rozgrywki Sosnowiczanie zaczęli koszmarnie, ponieważ w sześciu kolejkach zdobyli tylko dwa punkty i plasują się na przedostatniej lokacie w Fortuna I lidze. W 5. kolejce po wyjazdowej porażce z Podbeskidziem Bielsko-Biała (1:2) rezygnację złożył Krzysztof Górecko, który prowadził zespół wraz z Marcinem Malinowski (został w klubie jako asystent). Ratunkiem dla czterokrotnego zdobywcy Pucharu Polski ma być zatrudnienie po siedmiu latach przerwy Artura Derbina. Artur Derbin jest bardzo znaną postacią w Sosnowcu, ponieważ w latach 2015-16 był trenerem Zagłębia, a wcześniej długo występował tam jako zawodnik. Po zwolnieniu z Zagłębia 47-latek prowadził Chojniczankę Chojnice, Stomil Olsztyn, GKS Bełchatów, z którym awansował z II do I ligi w sezonie 2018/19, a ostatnio GKS Tychy. W poprzednim spotkaniu Artur Derbin i jego podopieczni bezbramkowo zremisowali u siebie z Odrą Opole. Jednym z powodów słabej formy Zagłębia jest także forma poszczególnych zawodników. Na ten moment najbardziej zawodzą zawodnicy z wielkim doświadczeniem jak na ten zespół. Wśród nich są Joel Valencia, który w sezonie 2018/19 sięgnął po mistrzostwo Polski z Piastem Gliwice oraz był najlepszym piłkarzem w Ekstraklasie, mający w CV m.in. FC Barcelonę, a potem niezłe występy w Miedzi Legnica Juan Camara, Hubert Matynia, Tymoteusz Klupś i Kamil Biliński. Natomiast pewnymi punktami zespołu są Oleksy Bykov (2 bramki w lidze), kapitan zespołu Maksymilian Rozwandowicz, Mateusz Kos (czyste konto w meczu z Odrą), Sebastian Bonecki i Marek Fabry (po jednym trafieniu). Warto jeszcze odnotować, że z obecnej kadry mecze w Ekstraklasie w sezonie 2018/19 pamiętają Dawid Ryndak oraz Konrad Wrzesiński. Tyle że obaj nie wystąpili ani razu ze sobą. Pierwszy z nich przyszedł w rundzie wiosennej sezonu 2018/19, ponadto wystąpił on w jednym meczu sezonu 2007/08, kiedy Zagłębie grało w Ekstraklasie (wtedy ówczesnej I lidze). Był to ostatni mecz sezonu z Wisłą Kraków zakończony porażką 0:4 (Dawid Ryndak zagrał 12 minut). Natomiast drugi z nich po udanej jesieni 2018 roku, w której w 20 meczach zdobył trzy bramki i zanotował sześć asyst odszedł do kazachskiego Kairatu Ałmaty.

Początek meczu o godzinie 12:40 na ArcelorMittal Park w Sosnowcu. Spotkanie będzie transmitował Polsat Sport.