Lechia Gdańsk we wtorek zmierzy się z kazachskim Kyzyłżarem Petropawł. Początek meczu o godzinie 13 czasu polskiego.

Jak podaje znane powiedzenie „do trzech razy sztuka”, zawodnikom Lechii Gdańsk w zeszły piątek udało się wygrać trzeci sparing w tym roku. Podopieczni Szymona Grabowskiego wygrali z Neftci Fergana 1:0 po trafieniu Dawida Bugaja, chociaż według Flashscore’a autorem bramki był Tomas Bobcek i powstało niemałe zamieszanie o to, kto wpisał się na listę strzelców. Na szczęście wątpliwości zostały szybko rozwiane, więc czas przejść do następnego spotkania z Kyzyłżarem Petropawł.

Nasz wtorkowy rywal został założony w 1968 roku jako Awangard Petropawł, a w latach 1970-78 nazywał się Metallist, by rok później wrócić do poprzedniej nazwy. Do uzyskania niepodległości przez Kazachstan zespół z Petropawłu od 1979 roku występował we Wtoraja Liga ZSRR (III poziom rozgrywkowy) z przerwą w latach 1985-87, a najlepszy wynik zanotował w sezonie 1981, kończąc rozgrywki na 13. miejscu. W 1992 roku ówczesny Metallist debiutował w kazachskiej Wysszaja Liga i w pierwszej rundzie zajął 9. miejsce na 14 drużyn w grupie B, a drugą rundę w grupie spadkowej zakończył na 19. miejscu na 24 zespoły. Pomimo miejsca gwarantującego utrzymanie zespół w latach 1993-97 nie uczestniczył w żadnych oficjalnych spotkaniach z powodów finansowych. W sezonie 1998 już pod nazwą Jesil drużyna awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej, tym samym był to powrót po siedmiu latach przerwy. Drużyna z Petropawłu bez kompleksów weszła w ligę, bowiem w sezonach 1999 oraz 2000 została wicemistrzem Kazachstanu i w sezonie 2001 zajęła 3. miejsce, a w międzyczasie w 2000 roku dotarła do finału krajowego pucharu, ulegając 0:5 Kairatowi Ałmaty. Najbliżej zdobycia mistrzostwa Access-Golden Grane Petropawł był właśnie w 2000 roku, kiedy po zakończonym sezonie miał taką samą liczbę punktów co Zhenis Astana (74). O mistrzostwie miał zadecydować złoty mecz, który ostatecznie wygrała drużyna ze stolicy kraju 2:0 i sięgnęła po tytuł mistrzowski. Po najlepszym okresie w historii klubu, jakim były lata 1999-01, drużyna wypadła z ligowej czołówki i w lidze zaczęła radzić sobie coraz gorzej, aż w sezonie 2009 spadła na drugi poziom rozgrywkowy, a pobyt na tym szczeblu trwał aż do 2017 roku. W sezonie 2018 Kyzyłżar ponownie zaznał goryczy spadku z najwyższej klasy rozgrywkowej, by ponownie awansować i od sezonu 2020 występuje nieprzerwanie w Premier Lidze. W sezonie 2022/23 Kyzyłżar Petropawłowsk zadebiutował w europejskich pucharach i pokazał się w nich z bardzo dobrej strony. W II rundzie eliminacji do Ligi Konferencji Kyzyłżar wyeliminował NK Osijek prowadzony przez Nenada Bjelicę. Co ciekawe u siebie przegrali 1:2, a w meczu rewanżowym w Chorwacji Kazachowie sprawili olbrzymią sensację, pokonując ich 2:0. W następnej rundzie do przejścia APOEL-u Nikozja także niewiele zabrakło, ponieważ dwumecz zakończył się minimalnym zwycięstwem 28-krotnych mistrzów Cypru. Natomiast w następnym sezonie zespołu z Petropawłu zabraknie w europejskich pucharach, bowiem poprzednie rozgrywki w Premier Lidze zakończył na piątej lokacie, pomimo tego, że pokonali mocne Kairat Ałmaty czy FC Astanę.

Jeżeli chodzi o kadrę, to zespół Kyzyłżaru liczy zaledwie 20 zawodników, z czego 11 z nich jest z Kazachstanu, a 9 to obcokrajowcy i jej łączna wartość rynkowa wynosi 4,01 mln Euro. Wcześniej użyto słowa „zaledwie”, ponieważ w zeszłym sezonie zespół liczył… 47 piłkarzy

!), więc widać, że w zespołach Kazachstanu są olbrzymie rotacje kadrowe. Z drugiej strony ze względu na trwające okienko transferowe, liczebność zespołu może się powiększyć. Na daną chwilę najważniejszymi zawodnikami Kyzyłżaru są Gruzin Luka Imnadze, który w zeszłym sezonie w Premier Lidze zdobył cztery gole (najlepszy strzelec zespołu), jednokrotny reprezentant Białorusi Jewgienij Berezkin ma po trzy trafienia oraz asysty, Kazachowie: Timur Muldinov (127 meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Kazachstanie), Ardak Saulet, Bekzad Szadmanow czy Wiktor Żabko, Bryan van den Bogaert, były zawodnik takich klubów jak Royal Antwerpia czy Crawley Town i Boris Cmijalnic, który ma bardzo bogatą karierę, bowiem występował m.in. w Buducnoście, PSV, Huesce, Slovanie Bratysława oraz FK Sarajewo. Warto dodać, że w ostatnim z wymienionych klubów Czarnogórzec dzielił szatnię z Rifetem Kapicem. Do zespołu z Petropawłu w tym okienku transferowym dołączyło pięciu zawodników. Najciekawszymi wzmocnieniami są m.in. Vladislavs Sorokins, dwukrotny mistrz Łotwy z RFS Ryga oraz dziewięciokrotny reprezentant kraju, Ołeksij Szczebetun pozyskany z litewskiego FK Szawle (łącznie 55 meczów i 20 goli) czy Madi Khasejn sprowadzony z Żetysu Tałdykorgan. Szkoleniowcem Kyzyłżaru od 29 kwietnia 2022 roku jest Ali Alijew, dwukrotny reprezentant Kazachstanu. Jako piłkarz Ali Alijew rozpoczął karierę w Kairacie Ałmaty w 1998 roku i występował w tym klubie do końca 2006 roku, po czym w latach 2007-11 grał w czterech klubach na zapleczu tureckiej Super Lig. Do Kyzyłżaru Alijew po raz pierwszy trafił w 2015 roku (przed przyjściem reprezentował drużyny tj. Irtysz Pawłodar, Vostok i Ordabasy Szymkent) i do 2019 roku zagrał 83 mecze, w których zdobył 6 goli. Zaraz po tym, jak Kyzyłżar spadł ponownie z Premier Ligi Ali Alijew zamienił korki na garnitur (bardziej na dres) i w roli szkoleniowca wprowadził zespół do najwyższej klasy rozgrywkowej, jednak po awansie przestał pełnić tę funkcję. Po epizodach w roli trenera Szachtiora Karagandy, Astany-Zhas czy FC Zhenisu pod koniec kwietnia 2022 roku historia zatoczyła koło i Ali Alijew został ponownie szkoleniowcem Kyzyłżaru, prowadząc zespół w 57 meczach (tylko druga kadencja), z czego 20 spotkań kończyło się zwycięstwami, 15 razy padał remis, a 22 mecze zespół przegrał.

Dla Kyzyłżaru mecz z Lechią Gdańsk będzie czwartym sparingiem przed rozpoczęciem sezonu 2024 w Premier Lidze. Wszystkie dotychczasowe trzy spotkania zespół z Petropawłu przegrał, a ostatnie z Zemplinem Michalovce, który będzie następnym rywalem Lechii, zakończyło się porażką 1:3.

Mecze Kyzyłżaru w okresie przygotowawczym:

16.01  Nyiregihaza 1:3

23.01  FC Gnijalne 0:1

27.01 Zemplin Michalovce 1:3

30.01 Lechia Gdańsk

09.02 Akron Togliatti

 

źródło: własne