Po raz pierwszy w historii serwis 90minut.pl przedstawił znacznie bardziej szczegółowe niż dotychczas zestawienia dotyczące zakończonej rundy jesiennej w T-Mobile Ekstraklasie.

Statystyki dotyczące bramek, strzałów, fauli, spalonych, posiadania piłki, rzutów rożnych i innych dziennikarze tego serwisu zgromadzili w aż 131 kategoriach. To bez wątpienia pierwsze tego typu podsumowanie dotyczące polskiej piłki nożnej. Zapraszamy do lektury!

Wszystkie statystyki dostępne są pod poniższym odnośnikiem:

Analiza statystyczna Ekstraklasy - cz. II - KLIKNIJ!

Statystyki zgromadzono w 131 kategoriach. Dla ułatwienia w lekturze ponumerowano kategorie. Pierwsze 32 kategorie to sumaryczne kategorie zespołowe "dla drużyny", kolejne 32 kategorie - "przeciwko drużynie". Kategorie o numerach 65-84 to sumaryczne kategorie indywidualne.

Kategorie o numerach 85-116 to rekordy dotyczące meczów i rekordy dotyczące drużyn w meczach, w tym 85-102 maksima, a 103-116 minima. Kategorie o numerach 117-127 to rekordy dotyczące posiadania piłki w meczach. Kategorie o numerach 128-131 to rekordy indywidualne.

Analiza prowadzi do wielu ciekawych wniosków. Dziennikarze serwisu 90minut.pl ograniczyli się do kilku tylko spostrzeżeń, bo "liczby mówią za siebie".

Bramki - LEGIA

W niemal wszystkich kategoriach dotyczących bramek (kategorie 1-3) dominuje Legia Warszawa. W kategorii bramek prawą nogą (kategoria 4) mistrzowie Polski zajęli jednak dopiero piąte miejsce (lideruje Cracovia). Stało się tak głównie dlatego, że w zespole Legii wśród najlepszych strzelców jest aż dwóch graczy lewonożnych - Wladimer Dwaliszwili i Hélio Pinto.

Strzały - LEGIA

W klasyfikacji strzałów, strzałów celnych oraz celności strzałów (kategorie 5, 7, 21) również góruje Legia, jednak już w przypadku strzałów głową (kategoria 6) liderem jest Śląsk, a w czołówce tej klasyfikacji jest także zajmująca odległe miejsce w tabeli Korona. Na przeciwległym biegunie znalazły się Cracovia i Górnik - zespoły zajmujące wysokie miejsca w tabeli. Pod względem skuteczności strzałów wybija się kwartet - Jagiellonia, Górnik, Legia i Wisła (wszystkie ok. 12-13%; kategoria 23). Jagiellonia prowadzi też w kategorii skuteczności strzałów celnych - 35% (kategoria 25), co oznacza, że bramkarze najgorzej radzą sobie ze strzałami białostockich napastników. Najmniej trudu sprawiają strzały piłkarzy Podbeskidzia - jedynie 15% celnych uderzeń kończy się golami.

Rywale najcelniej strzelają na bramkę Cracovii (43%; kategoria 53).