Jutro o godzinie 14 Lechia zmierzy się z czeskim FK Hradec Kralove. Będzie to ostatni sparing w Side przed rozgrywkami ligowymi, po którym Biało-zieloni wrócą następnego dnia do Gdańska.

Poprzedni mecz z mistrzem Serbii Crveną Zvezdą Belgrad zakończył się porażką 1:3. Autorem jedynej bramki dla gdańszczan był Jarosław Kubicki, strzelając bramkę w 39. minucie. Faworyt wygrał, ale gdańszczanie też mieli swoje momenty. Teraz czas na ostatni mecz sparingowy podczas obozu w Turcji, a później na powrót do Gdańska i skupieniu się na lidze.

Jutrzejszy rywal, czyli FC Hradec Kralove w Fortuna Liga obecnie plasuje się na piątej lokacie z dorobkiem 23 punktów po 16 meczach. Pomimo wysokiej pozycji jak na tę drużynę nie są w najlepszej formie, bo przegrali oni 3 ostatnie mecze (wszystkie z niżej notowanymi rywalami). Votroci (przydomek klubu) nie są utytułowanym zespołem w Czechach. Jedyne trofeum, które wygrali to Puchar Czech w 1995 roku. Ostatnie lata były średnio udane. Zespół balansował między pierwszą a drugą ligą czeską, a od sezonu 2021/22 (w tym sezonie jako beniaminek zajęli 6. miejsce) klub występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej po czterech latach gry na zapleczu Fortuna Liga. Wydaje się, że dla tego klubu nadchodzą lepsze czasy.

Pierwsze co rzuca się w oczy po przejrzeniu kadry zespołu, to że w 26-osobowej kadrze są zawodnicy z Czech i tylko dwóch obcokrajowców, i to Słowacy! W Polsce na najwyższym poziomie rozgrywkowym coś takiego jest nie do pomyślenia, że zespół składa się z rodzimych zawodników i tylko dwóch graczy z zagranicy. Kluczowym piłkarzem jest Filip Kubala, najlepszy strzelec zespołu (6 goli w lidze). 23-latek został pozyskany przed tym sezonem z FC Slovacko za 160 tys. €. Teraz jego wartość rynkowa wynosi 600 tys. € (najwyższa wartość w zespole). Można zauważyć, że jest to transfer przeprowadzony z głową. Ważnymi zawodnikami są także obrońcy Filip Cihak (wypożyczony z Viktorii Pilzno), Jakub Klima (wystąpił we wszystkich meczach ligowych) oraz Adam Gabriel (syn byłego gracza m.in. FC Kaiserslautern Petra Gabriela), bramkarz Michal Reichl, napastnik Daniel Vasulin i pomocnik Matej Rynes (wypożyczony ze Sparty Praga). Pytanie ilu wymienionych graczy wystąpi w jutrzejszym meczu. Trenerem zespołu jest Miroslav Koubek. W klubie z Hradec Kralove pracuje on od lipca 2021 roku, kiedy to świeżo po awansie zastąpił on Zdenko Frt’alę, a sam wrócił po czterech latach przerwy do trenerki. Ponadto 71-latek wcześniej pracował m.in. w reprezentacji Czech do lat 19, Slavii Praga czy Viktorii Pilzno, z którą wywalczył tytuł mistrzowski w sezonie 2014/15, więc w swoim kraju cieszy się dość dobrą renomą.

 

Sparingi FC Hradec Kralove:

08.01.2023 - Slavia Praga (Czechy) 0:1

12.01.2023 - Miedź Legnica 1:3

16.01.2023 - Kisvarda FC (Węgry) 3:0

 

 

źródło: własne