Lechia Gdańsk zajmuje w Pro Junior System po szesnastu kolejkach I ligi szóste miejsce z dorobkiem 2486 punktów. Liderem w tym zestawieniu jest Arka Gdynia, która zdobyła 4690 punktów.

Po 16. kolejkach I ligi Lechia Gdańsk plasuje się na szóstej lokacie z dorobkiem 2486 punktów w klasyfikacji Pro Junior System. Pierwsze miejsce zajmuje Arka Gdynia z dorobkiem 4690 punktów, wiceliderem jest GKS Tychy, który ma 4087 punktów, a na ostatnim miejscu podium jest Stal Rzeszów z 3928 oczkami na koncie. Z kolei klasyfikację Pro Junior System zamyka Wisła Płock z zaledwie 718 punktami. Warto wspomnieć, że Biało-Zieloni jeszcze pod koniec października zajmowali dopiero 15. miejsce w klasyfikacji.

Co najmniej 10 występów i 450 minut - takie kryteria musi spełniać dany zawodnik będący młodzieżowcem (urodzony w 2003 roku lub później), aby punkty liczyły się do klasyfikacji klubu w Pro Junior System. Do zawodników spełniających wspomniane wcześniej kryteria w Lechii Gdańsk zaliczają się Kacper Sezonienko, Dawid Bugaj oraz Tomasz Neugebauer. Kacper Sezonienko zdobył 906 punktów, co jest najlepszym wynikiem z całej trójki. Ofensywny pomocnik zagrał w 13 meczach, w których zanotował dwie asysty (obie w inauguracyjnym meczu z Chrobrym Głogów) i na boisku spędził 453 minuty. Dwa występy mniej od Kacpra Sezonienki ma na koncie Dawid Bugaj, ale zawodnik wypożyczony ze SPAL, zagrał w większym wymiarze czasowym od swojego rok starszego kolegi, kompletując 838 minut (838 punktów) w 11 spotkaniach. Natomiast najwięcej występów ma Tomasz Neugebauer, który wystąpił w 14 meczach, zbierając łącznie 742 minuty na placu gry i zdobył 2 bramki, które były bramkami "stadiony świata" z Górnikiem Łęczną oraz ze Stalą Rzeszów.

W odwodzie są jeszcze Bartosz Brzęk, który wystąpił w pięciu spotkań, spędzając w nich na boisku łącznie 268 minut i zdobył 536 punktów. Antoni Mikułko pierwsze dwa spotkania sezonu 2023/24 zaczął jako podstawowy bramkarz, jednak po meczu z Motorem Lublin (0:1) przegrał rywalizację z Bogdanem Sarnawskim. 19-letni golkiper zagrał 180 minut i zapewnił 360 punktów. Po jednym występie zanotowali Adam Kardaś (5 minut na boisku,10 punktów), Bartosz Borkowski (minuta, 2 punkty) i Mateusz Rzeźnik (minuta, jeden punkt), którego nie ma już w klubie. Ponadto w kadrze meczowej są zawodnicy, którzy w tym sezonie nie pojawili się na boisku, a mianowicie Marcel Bajko, Bartosz Brylowski, Bartłomiej Kałduński, Filip Koperski i Dominik Lemka.

Na koniec tego sezonu w I lidze PZPN wypłaci wszystkim drużynom 12 milionów złotych do podziału. Szóste miejsce, które obecnie zajmuje Lechia w klasyfikacji PJS otrzyma na koniec sezonu 400.000 zł. Natomiast lider dostanie nagrodę w postaci 1.600.000 zł, wicelider o 300 tys. zł niższą premię, a 3. miejsce 1.100.000 złotych. Sezon jeszcze długi, a kto wie, na pewno uda się jeszcze awansować zarówno w tabeli Pro Junior System, jak i tabeli w I lidze, co jest ważniejszym celem do zrealizowania.

źródło: własne/Łączy nas Piłka