Sobotnie starcie z Jagiellonią Białystok będzie ostatnim domowym spotkaniem Lechii Gdańsk w 2021 roku. Od kwietnia Lechiści nie przegrali na własnym stadionie. Dziś także są faworytem. Cofnijmy się jednak i prześledźmy jak w poprzednich latach biało-zieloni kończyli rundę jesienną na obiekcie w Letnicy.

Mecz z Jagiellonią będzie jedenastym spotkaniem na zakończenie rundy rozgrywanym na obiekcie w Letnicy. W minionych dziesięciu biało-zieloni częściej wygrywali niż przegrywali. Najczęściej były to zwycięstwa dość okazałe. Łączny bilans to pięć zwycięstw, jeden remis oraz cztery porażki. Ostatnie dwa lata nie były jednak dla gdańszczan zbyt szczęśliwe – w 2019 oraz 2020 roku przegrywali oni swoje ostatnie domowe starcia. Miejmy nadzieję, że dzisiaj się to zmieni.

Na pierwszą wygraną na koniec rundy jesiennej na Bursztynku biało-zieloni musieli czekać do 2013 roku. Było to jednak bardzo ważne zwycięstwo – do Gdańska przyjechała Legia i uległa Lechii 2:0. W pamiętnym spotkaniu, które odbywało się przy minusowej temperaturze oraz obficie padającym śniegu dwa gole dla biało-zielonych zdobył Daisuke Matsui. W historii nowego obiektu było to jedno z ważniejszych zwycięstw. Z kolei wcześniej w 2011 roku Lechia kończyła rundę u siebie porażką z Jagiellonią Białystok (0:1), a rok później remisem z Zagłębiem Lubin (2:2).

20211211matsui

Kolejne trzy lata to seria trzech, dość okazałych wygranych. Najpierw w 2014 roku Lechia ograła Piasta Gliwice 3:1, a hat-tricka w tamtym spotkaniu zdobył Piotr Wiśniewski. Rok później biało-zieloni wygrali 2:0 z Wisłą Kraków. Na listę strzelców wpisali się wówczas Michał Mak oraz Maciej Makuszewski. W 2016 roku Lechia pokonała u siebie Śląska Wrocław 3:0, a dwa trafienia w tamtym spotkaniu zanotował Flavio Paixao. Jedną bramkę dorzucił Grzegorz Kuświk.

W 2017 roku biało-zieloni ostatnie domowe spotkanie rozegrali w środku tygodnia – w środę 13 grudnia. Piłkarze Lechii na boisku okazali się słabsi od Pogoni Szczecin i przegrali 1:3. Rok później w ostatnim meczu ponownie trzy oczka zostały w Gdańsku. W sobotę 22 grudnia 2018 roku Lechia podjęła Górnika Zabrze i wygrała aż 4:0. Do siatki trafiali wówczas Rafał Wolski, Artur Sobiech, Flavio Paixao oraz Filip Mladenović.

2018 12 22 lechia gdansk gornik zabrze 4423

Minione dwa lata to dwie porażki na koniec roku w domu. W 2019 roku trzy dni przed Świętami Bożego Narodzenia Lechia została rozbita przez Raków Częstochowa 0:3. Rok temu, przy pustych trybunach biało-zieloni przegrali z Wisłą Płock 0-1.

Dzisiejsze spotkanie z Jagiellonią będzie doskonałą okazją do dobrego zakończenia roku i utrzymania twierdzy Gdańsk. Przypomnijmy, że biało-zieloni nie przegrali u siebie w tym sezonie ani razu. Ostatnia domowa porażka Lechii miała miejsce jeszcze za kadencji Piotra Stokowca. W rundzie wiosennej ubiegłego sezonu biało-zieloni przegrali z Legią 0:1. Miało to miejsce 25 kwietnia.

Początek meczu z Jagiellonią o 20:00. Transmisja w TVP Sport oraz Canal+Sport. 

źródło: własne