W piątek o godzinie 20:30 Lechia Gdańsk zmierzy się u siebie z GKS-em Katowice. Po raz ostatni obie drużyny spotkały się w sezonie 2007/08, także na drugim poziomie rozgrywkowym.

Piątkowe spotkanie Lechii Gdańsk z GKS-em Katowice będzie dwudziestą szóstą konfrontacją w historii. Dotychczas w 25 meczach rozegranymi pomiędzy obiema ekipami lepiej wypada GieKSa, która wygrała 14 razy, 6 razy górą byli Biało-Zieloni, a pięciokrotnie mecze kończyły się podziałem punktów. Bilans bramkowy również na korzyść drużyny z Katowic, który prezentuje się następująco: 31-10.

Historia spotkań pomiędzy obiema drużynami jest długa, ale z przerwami. Po raz pierwszy obie ekipy spotkały się ze sobą w sezonie 1963/64 w ramach rozgrywek II ligi. W premierowym starciu 2 października 1963 roku Biało-Zieloni przegrali w Katowicach z ówczesnym Rapidem Wełnowiec aż 1:4, a w Gdańsku padł wynik 0:3. W następnym sezonie także na drugim poziomie rozgrywkowym gdańszczanie zremisowali u siebie 0:0, a na wyjeździe ulegli aż 0:4. We wspomnianym sezonie GKS Katowice awansował po raz pierwszy w historii do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Na kolejny pojedynek trzeba było czekać dwa lata, kiedy 5 marca 1967 roku Lechia Gdańsk przegrała z GKS-em 0:1 w 1/8 finału Pucharu Polski. Natomiast na kolejne starcie ligowe trzeba było czekać do sezonu 1972/73, bowiem Biało-Zieloni po pięcioletniej grze w III lidze przed tym sezonem awansowali o jedną klasę rozgrywkową wyżej. W rundzie jesiennej Lechia przegrała u siebie 0:1, a w rewanżowym meczu na wyjeździe padł bezbramkowy remis. Po tym meczu w pojedynku pomiędzy obiema drużynami nastąpiła 7-letnia przerwa. Co prawda obie ekipy występowały dalej na drugim szczeblu rozgrywkowym, ale w innych grupach: Lechia występowała w grupie północnej, a GKS w południowej. Kolejne spotkanie nadeszło 22 listopada 1980 także w II lidze (tym razem liga dzieliła się na grupę wschodnią i zachodnią) w grupie zachodniej. W Gdańsku ówczesny spadkowicz z I ligi podobnie jak siedem lat wcześniej zremisował bezbramkowo. Natomiast u siebie GKS pewnie pokonał Biało-Zielonych 3:0. Z kolei w sezonie 1981/82 Lechia Gdańsk wygrała 12 września 1981 roku z liderem II ligi GKS-em i była to pierwsza wygrana w historii z katowiczanami. Na stadionie przy Traugutta 29 gospodarze wygrali 2:0 i po pięciu kolejkach plasowali się na szóstej lokacie. W rewanżowym spotkaniu już tak dobrze nie było, ponieważ Biało-Zieloni ulegli w Katowicach 0:1, a na domiar złego zajęli 14. miejsce i spadli na trzeci poziom rozgrywkowy. Rok później piłkarze Lechii wrócili na drugi poziom rozgrywkowy i zdobyli po raz pierwszy w swojej historii Puchar Polski. Kolejne starcia miały miejsce w sezonie 1984/85 w I lidze i trwały do sezonu 1987/88, kiedy Biało-Zieloni spadli z najwyższej klasy rozgrywkowej. Natomiast GKS zaczynał swój najlepszy okres w swojej historii. W 1986 roku zdobył Puchar Polski, a w latach 1986-1995 cztery razy byli wicemistrzami kraju, trzy razy zajęli najniższy stopień, ponadto dwa razy zdobyli puchar kraju i grali z powodzeniem w europejskich pucharach (np. wyeliminowanie Girondins de Bordeaux).

 

Następny pojedynek miał miejsce w sezonie 1995/96, kiedy Lechia Gdańsk dzięki fuzji z Olimpią Poznań wróciła po siedmiu latach do I ligi. 30 sierpnia 1995 roku Lechia/Olimpia Gdańsk miała w Gdańsku rozegrać spotkanie 5. kolejki z brązowym medalistą poprzednich rozgrywek oraz finalistą krajowego pucharu GKS-em Katowice. To znaczy miała, jednak mecz się nie odbył, bo katowiczanie udali się do... Poznania, gdzie swoje mecze rozgrywała Olimpia Poznań. Ponadto przyznany został walkower na korzyść GieKSy. W rewanżowym spotkaniu GKS pokonał u siebie wtedy Lechię/Olimpię Gdańsk 3:0. Biało-Zieloni spadli do II ligi, zajmując 16. miejsce na 18 drużyn, katowiczanie także nie mogli zaliczyć tego sezonu do udanych, ponieważ zajęli wtedy rozczarowującą jedenastą pozycję.
W sezonie 1999/2000 obie drużyny spotkały się ponownie, tym razem na drugim szczeblu rozgrywkowym. Był to szalony sezon, ponieważ w lidze występowały aż 24 drużyny. Wtedy katowiczanie po raz pierwszy od siedemnastu lat doznali goryczy spadku. Pierwszy mecz w Gdańsku Biało-Zieloni wygrali skromnie 1:0, a przy Bukowej gospodarze pokonali Lechię 2:0 i z pozycji wicelidera wrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej. Natomiast Biało-Zieloni w zakończonych rozgrywkach zajęli 14. miejsce, a sezon później spadli z II ligi i musieli się odbudowywać od A-klasy.
Przed rozpoczęciem rozgrywek 2007/08, kiedy miało miejsce ponowne spotkanie obu drużyn, Lechia Gdańsk miała za sobą dwa sezony w II lidze, a wcześniej przeszła odbudowę od A-klasy, awansując co sezon. Swoje też musieli odcierpieć katowiczanie po spadku z najwyższej klasy rozgrywkowej w 2005 roku, ponieważ zaczynali od IV ligi. Właśnie w rozgrywkach tego sezonu w II lidze obie ekipy spotkały się ponownie po przerwie. Ostatecznie w obu starciach triumfowali gdańszczanie: u siebie wygrali 2:0, a na wyjeździe 10 maja 2008 roku w Katowicach zwyciężyli 1:0 i byli bliscy awansu do upragnionej Ekstraklasy. Ostatecznie tydzień później w meczu ze Zniczem Pruszków Biało-Zieloni ten awans przypieczętowali. Natomiast GieKSa na zapleczu Ekstraklasy występowała nieprzerwanie do sezonu 2018/19, spadając do II ligi. Do I ligi wróciła w 2021 roku i gra w niej do dzisiaj.
 2007.10.07.lechia gkskatowice zegar
20071007lechia gks katowice 78 20120704 1860668103
Początek piątkowego spotkania o godzinie 20:30 na Polsacie Sport Extra oraz Polsat Box Go.

źródło: własne