Faza grupowa Mistrzostw Europy w Niemczech za nami, więc czas podsumować jak radzili sobie byli zawodnicy Lechii Gdańsk.

Reprezentacja Polski nie będzie mile wspominać tego turnieju, bowiem zakończyli Mistrzostwa Europy na fazie grupowej, w której zgromadzili jeden punkt. Biało-Czerwoni w Grupie C rywalizowali z Holandią (1:2), Austrią (1:3) i Francją (1:1). Wśród byłych zawodników Lechii Gdańsk zagrali Przemysław Frankowski, Paweł Dawidowicz, Adam Buksa i Kacper Urbański. Dwaj ostatni pokazali się z dobrej strony. Adam Buksa zdobył bramkę w meczu z Holandią i jest blisko przejścia do Trabzonsporu, z kolei Kacper Urbański jest uważany za przyszłość polskiej reprezentacji.

Podobnie jak Polacy po trzech grupowych meczach na Euro 2024 odpadli Serbowie. W grupie C zainkasowali dwa punkty i do końca liczyli się o awans, jednak bezbramkowy remis z Danią przekreślił ich szanse. W dwóch wcześniejszych meczach przegrali na inaugurację z Anglią 0:1 i podzielili się punktami ze Słowenią (1:1). Filip Mladenovic zagrał we wszystkich spotkaniach, w dwóch wchodził z ławki, a w potyczce ze Słowenią selekcjoner Dragan Stojkovic zmienił go w przerwie. Natomiast Vanja Milinkovic-Savic we wszystkich trzech meczach był zmiennikiem Predraga Rajkovica.

Słowacja w składzie z Lukasem Haraslinem w grupie E miała Belgów, Rumunów i Ukraińców. Już w pierwszym meczu Słowacy sprawili sensację, pokonując Belgię 1:0. W drugim spotkaniu przegrali 1:2 z Ukrainą, a Lukas Haraslin zanotował asystę przy trafieniu Ivana Schranza i po dwóch meczach wszystkie zespoły miały na koncie trzy punkty. W ostatnim meczu Słowacy zremisowali 1:1 z Rumunią i wyszli z grupy z trzeciego miejsca. Ich rywalami w 1/8 finału będą Anglicy, z którymi zagrają 30 czerwca o godzinie 18.

Statystyki byłych lechistów na Euro:

Przemysław Frankowski – 3 mecze, 270 minut

Paweł Dawidowicz – 2 mecze, 190 minut

Adam Buksa – 2 mecze, 150 minut, 1 bramka

Kacper Urbański – 3 mecze, 159 minut

Filip Mladenovic – 3 mecze, 112 minut

Vanja Milinkovic-Savic – nie grał

Lukas Haraslin – 3 mecze, 207 minut, 1 asysta

źródło: własne