lechia

Na mecz towarzyski Polska – Portugalia, który odbył się 29 lutego 2012 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie, Polski Związek Piłki Nożnej przygotował „Regulamin imprezy masowej” wskazujący zabronione zachowania kibiców oraz przedmioty, których nie można wnosić na stadion.

Wyeksponowano je  przed bramami stadionu na tablicach informacyjnych.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa na trybunach oraz szanowania zasad idei fair play i wzajemnego szacunku zabroniono wnoszenia na teren imprezy materiałów o charakterze rasistowskim, ksenofobicznym, religijnym lub propagandy politycznej. Zakaz ten odnosi się do wielkoformatowych transparentów, flag, banerów na wszystkich meczach piłki nożnej rozgrywanych na terytorium Polski.
Identyczny zapis odnoszący się do zakazu wnoszenia wyżej wymienionych materiałów znajduje się w dokumencie UEFA - Stadium Rules for UEFA EURO 2012™

Zgodnie ze Statutem PZPN, Polski Związek Piłki Nożnej jest związkiem sportowym, neutralnym pod względem politycznym, religijnym, etnicznym i rasowym (art. 7, par. 1). Działalność PZPN w tym zakresie zgodna jest z Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych, ratyfikowanym przez Polskę w 1977 roku, który w art. 20 podkreśla, że „popieranie w jakikolwiek sposób nienawiści narodowej, rasowej lub religijnej, stanowiące podżeganie do dyskryminacji, wrogości albo gwałtu ma być ustawowo zakazane”.

 

W konsekwencji w art. 256 Kodeksu Karnego wskazano karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 za publiczne propagowanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość.

Zdaniem Polskiego Związku Piłki Nożnej stadiony nie są miejscem propagowania jakichkolwiek symboli nie związanych bezpośrednio z rywalizacją sportową. Nie wszyscy uczestnicy imprezy masowej mają te same poglądy.

źródło: PZPN