W minioną niedzielę przed meczem przyjaźni Lechia-Śląsk przy Trzech Krzyżach miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Tablica, która zawisła w dniu 21 października 2012 r. na murze stoczni przy Placu Solidarności w Gdańsku, tuż przy Trzech Krzyżach została ufundowana przez kibiców Śląska Wrocław.

Napis „Dziękujemy za wolność – kibice” wyraźnie świadczy o tym, że pamiętamy o bohaterach. Data przymocowania pamiątkowej tablicy nie jest przypadkowa. W tym dniu odbywał się mecz przyjaźni pomiędzy Lechią Gdańsk a Śląskiem Wrocław. I w tym dniu, dokładnie 49 lat temu zginął ostatni żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, walcząc z  komunistycznym okupantem. Józef Franczak ps. Lalek, otoczony przez kilkudziesięciu funkcjonariuszy ZOMO, pomimo obrony nie miał szans. Pośmiertnie został odznaczony w dniu 17 marca 2008 r. przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego – Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Tablica pamiątkowa zawisła w szczególnym miejscu, które zawsze będzie kojarzyć się z walką o prawa do wolności i równości wszystkich Polaków. Z miejscem, które zostało okupione krwią naszych rodaków. My o nich nie zapominamy i to jest najważniejsze obok drużyny sportowej dla prawdziwego kibica. Tak trzymać!             

{joomplucat:1121 limit=4}

Zobacz całą galerię zdjęć

Źródło: własne