Departament Rozgrywek Krajowych PZPN podjął decyzję że w roku 2014 letnie okno transferowe zamknie się w Polsce w dniu 1 września (poniedziałek), a nie 31 sierpnia (niedziela).

Według przepisów PZPN, letnie okno transferowe teoretycznie powinno zostać zamknięte 31 sierpnia. Ale jako że w tym roku 31 sierpnia wypada w niedzielę, czyli dzień wolny od pracy, Departament Rozgrywek Krajowych Polskiego Związku Piłki Nożnej zdecydował, że w Polsce okno transferowe zamknie się w poniedziałek 1 września o godzinie 23.59.

W praktyce oznacza to, że Kluby Ekstraklasy będą mogły dokonywać transferów także w pierwszym dniu września. Co ważne, ustalenia te dotyczą zawodników pozyskiwanych z klubów polskich jak i zagranicznych. Podobnie będzie w I lidze, II lidze, Centralnej Lidze Juniorów, Ekstralidze i I lidze kobiet.

Ważne jest jednak zastrzeżenie, że jeżeli klub złoży komplet dokumentów związanych z transferem piłkarza, a więc w obecnym przypadku do 1 września i do godziny 23:59, to potwierdzenie oraz uprawnienie go do gry może nastąpić po tym terminie.

Warto również przypomnieć, że ograniczenie nie dotyczy zawodników niezwiązanych kontraktami. W takiej sytuacji piłkarz, który na dzień 1 września nie będzie miał ważnej umowy, może popisać kontrakt z nowym klubem nawet do 28 lutego 2015.

Dodajmy również, że okno transferowe to nie jest moment, w którym zawodnik może przejść z jednego klubu do drugiego, okno transferowe to jest zaś moment, w którym piłkarz może zostać zarejestrowany i uprawniony do gry w nowym klubie. Oznacza to w praktyce mniej więcej tyle, że zawodnik może na przykład w maju podpisać kontrakt z nowym pracodawcą, może uczestniczyć w meczach kontrolnych, może brać udział w przygotowaniach, nie mógłby jednak wystąpić w żadnym oficjalnym meczu nowego zespołu. Bo to byłoby możliwe dopiero w trakcie otwartego okna transferowego po rejestracji i uprawnieniu do gry piłkarza.

Otwarte okno transferowe pozwala na sprowadzanie zawodników. Sprzedawać można bowiem zawsze, z tym zastrzeżeniem, że dany zawodnik może zostać potwierdzony do gry tylko w momencie trwania okna transferowego w lidze, w której występuje klub pozyskujący zawodnika.

Źródło: ekstraklasa.org

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora