W dniu 16 kwietnia br. w godzinach wieczornych złożony został wniosek o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki Ekstraklasa SA. 

Wniosek został podpisany przez 9 klubów – w tym Lechię Gdańsk. Jest on odpowiedzią na uchwałę Rady Nadzorczej Spółki Ekstraklasa w przedmiocie zmiany systemu rozgrywek od sezonu 2013/2014 i wprowadzenie formuły „ESA 37”.

W opinii Lechii Gdańsk i pozostałych wnioskodawców decyzja o wprowadzeniu reformy została podjęta niezgodnie ze Statutem Ekstraklasy SA. Zgodnie z postanowieniem XIX.1.b Statutu Spółki uchwalanie wieloletnich planów rozwoju Spółki należy do wyłącznej kompetencji Walnego Zgromadzenia. Tymczasem przedmiotową decyzję podjęła wbrew Statutowi Rada Nadzorcza.

Ponadto mimo podjętych przez zarząd Ekstraklasy SA zobowiązań na spotkaniu klubów ligi zawodowej pod koniec ubiegłego roku, do dziś nie zostały w ogóle przedstawione analizy skutków wprowadzonych zmian, które uwzględniałyby cokolwiek ponad kwestie terminarza rozgrywek.

Chcemy podkreślić, że Lechia Gdańsk jest otwarta na zmiany, które mają podnieść zarówno prestiż ligi, jak i poziom sportowy rozgrywek. Jesteśmy również zdecydowani do podjęcia dalszych rozmów i konsultacji na temat zmiany formuły rozgrywek, biorąc pod uwagę zarówno konsekwencje finansowe, jak i sportowe. W naszej opinii ewentualna reforma powinna być jednak przygotowana kompleksowo.

Mając na uwadze poszanowanie obowiązujących przepisów prawa, w tym Statutu Spółki Ekstraklasa SA, jej zarząd został zobowiązany do zwołania, w terminie nie dalszym niż 3 tygodnie od otrzymania wniosku, Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Ekstraklasy SA, którego przedmiotem obrad będą wszystkie kwestie reformy ligi.

Zarząd Lechii Gdańsk

Według nieoficjalnych informacji wśród dziewięciu klubów popierających wniosek znalazły się także Zagłębie Lubin, Jagiellonia Białystok, Ruch Chorzów, Podbeskidzie Bielsko-Biała oraz prawdopodobnie Wisła Kraków, Korona Kielce i Polonia Warszawa.

Źródło: Lechia.pl / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora