37 kolejek, a nie 30 jak do tej pory, rozgrywać będą od przyszłego sezonu Kluby walczące o Mistrzostwo Polski w piłce nożnej. Taką decyzję podjęła Rada Nadzorcza spółki Ekstraklasa SA.

Decyzja o zmianach w rozgrywkach Ekstraklasy jest kolejnym etapem zmian w polskiej piłce, po ogłoszonym przed kilkoma tygodniami powołaniu Centralnej Ligi Juniorów.
Zanim będą widoczne efekty zmian w rozgrywkach juniorskich, czy efekty intensywnego szkolenia trenerów, postanowiliśmy wdrożyć projekt, który już od przyszłego sezonu ma szansę realnie wpłynąć na podniesienie poziomu rywalizacji w lidze – wyjaśnia Bogusław Biszof, prezes zarządu Ekstraklasy SA. – Nie mogę pogodzić się z tym, że trenerzy czy szefowie niektórych Klubów mówią po 18 czy 22 kolejce, że "są juz spokojni, osiągnęli cel i mają zabezpieczony byt w Ekstraklasie”. Chcę Ekstraklasy, która walczy w każdym meczu, gdzie każdy mecz jest ciekawy dla kibiców, a dla zawodników i trenerów rozwijający. Mamy tez zdecydowanie zbyt szeroki, tzw. bezpieczny środek tabeli. W porównaniu z czołowymi ligami Europy niewiele drużyn może wywalczyć prawo gry w europejskich pucharach i tylko dwie drużyny spadają. Nowy system rozgrywek powinien podkręcić rywalizację i poziom sportowy. Ekstraklasa SA konsekwentnie, krok po kroku, realizuje swój program, by zagwarantować Klubom jak najwyższe przychody i jednocześnie podnosić poziom sportowy w lidze – dodaje Bogusław Biszof.

Dzisiejsza decyzja jest efektem wielomiesięcznych prac nad projektami uatrakcyjnienia rozgrywek Ekstraklasy. – W kwietniu 2012 r. otrzymaliśmy od Rady Nadzorczej zielone światło dla poszukiwania wariantów zmian w rozgrywkach – mówi Marcin Animucki, członek zarządu Ekstraklasy SA.

W nowym formacie będziemy grać przez 11 miesięcy w roku i, co ważne, zaczynać rywalizację w europejskich pucharach w rytmie meczowym. Pożegnamy, tzw. bezpieczny środek, czyli długą listę zespołów, które nie walczą o miejsce premiowane grą w Europie, a i jednocześnie nie grozi im spadek. To dzięki temu, że zagramy więcej meczów o stawkę – na długo przed końcem sezonu zasadniczego trzeba będzie walczyć, by nie znaleźć się w grupie spadkowej lub zachować możliwość walki o puchary – komentuje Marcin Animucki.

Decyzję o zmianie w formacie rozgrywek poprzedziły także wielokrotne konsultacje z Klubami Ekstraklasy. –  Pojawiały się głosy wątpliwości, ale te wywołuje każda zmiana. Wierzę, że na koniec przyszłego sezonu, dokonując oceny nowego systemu, znajdziemy wiele realnych dowodów na to, że mecze Ekstraklasy są bardziej atrakcyjne niż do tej pory, a rozgrywki przyciągają uwagę przez cały czas. Dziś zrobiliśmy krok do wejścia na wyższy poziom – dodaje Marcin Animucki.

W grudniu 2012 r. projekt zmian w formacie rozgrywek Ekstraklasy został przedstawiony prezesowi Polskiego Związku Piłki Nożnej. – Wierzę, że zmiany w Ekstraklasie od przyszłego sezonu będą korzystne dla klubów, piłkarzy i dla kibiców. Polscy piłkarze powinni grać więcej, aby zbliżyć się poziomem do najlepszych w Europie – komentuje Zbigniew Boniek, prezes PZPN.

***
Ekstraklasa w nowym kształcie
Liczba zespołów: 16
Liczba meczów w sezonie: 296
Liczba kolejek: 37
Sezon zasadniczy: 30 kolejek w systemie mecz i rewanż (jak w sezonie 2012/2013)
Uwaga: po sezonie zasadniczym punkty dzielone na pół i zaokrąglane do góry

Runda finałowa: 7 kolejek w systemie jednego meczu
grupa A (zespoły z miejsc 1 – 8)
grupa B (zespoły z miejsc 9 – 16)
Zespoły z miejsc 1-4 oraz 9-12 grają cztery mecze u siebie,
zespoły z miejsc 5-8 oraz 13-16 grają trzy mecze u siebie.
Start rozgrywek: 13 lipca 2013
Koniec rozgrywek: 31 maja lub 17 maja 2014 (w zależności od awansu reprezentacji Polski do MŚ 2014)

Źródło: Ekstraklasa SA

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora