lechia

Do otwarcia PGE Areny Gdańsk coraz bliżej, tymczasem przybywa eksponatów w klubowym muzeum. Swoje pamiątki przekazali byli zawodnicy Lechii – Janusz Duda i Jerzy Kruszczyński.

U Janusza Dudy zachował się kompletny strój piłkarski Lechii ze spotkania z Zagłębiem Lubin, które decydowało o awansie Biało-Zielonych do I ligi. – Ten mecz był w 1984 roku. Po wygranym 4:2 spotkaniu kibice rozebrali niemal wszystkich naszych piłkarzy. Jedynie Janusz Duda ukrył swój komplet meczowy, który zachował się przez 27 lat – zauważa Zbigniew Zalewski, kustosz Muzeum Lechii Gdańsk. Janusz Duda zagrał w Lechii w latach 1983-1984.

Kolejne eksponaty przekazał też były zawodnik Lechii Jerzy Kruszczyński, mieszkający na stałe w Szwecji. Tym razem oddał do muzeum trzy puchary ze swojego domowego archiwum: dla najlepszego strzelca w sezonie 1983/1984 z dedykacją „Od wiernych kibiców Lechii”; dla najlepszego piłkarza Wybrzeża w 1983 roku, ufundowany przez Gdański Okręgowy Związek Piłki Nożnej; od klubu Gislaved IS na zakończenie kariery w 1998 roku. Dodatkowo przekazał też medal ufundowany w 1984 roku przez kibiców „Za zasługi dla BKS Lechia Gdańsk”.

Nasza redakcja od lat również zbiera materiały (oczywiście w wersji elektronicznej) budując wirtualne muzem Lechii, które mamy nadzieję, będzie idealnym uzupełnieniem tego namacalnego tworzonego przez klub. Ogromne archiwum fotografii, programów, biletów, odznak, proporców czy chociażby prasowe to tylko fragment naszych zbiorów.

Od kilku lat pracujemy również nad stworzeniem, jak najbardziej kompletnej, bazy meczowej Lechii od 1945 roku do chwili obecnej. Efekty naszej pracy możecie śledzić na poniższej podstronie. Dodam tylko, że obecnie trwają prace nad latami 80-tymi. Ze względu na ogrom prac i skromne zaangażowanie osobowe, daty ukończenia całej bazy nie jesteśmy w stanie Wam podać.

Baza meczowa Lechii Gdańsk od 1945

Lechia Gdańsk

Źródło: Lechia.pl / fot. Lechia.pl