'Najwspanialszy klub na świecie co kibiców mnóstwo ma…' – tak śpiewają Biało-Zieloni i to jest najkrótsza, a jednocześnie najcelniejsza wizytówka naszej Lechii i jej dziejów.

Dziejów, na podstawie których podstawie można by nakręcić hitowy film i bestsellerową książkę (może zresztą kiedyś napiszemy) o historii która zaczęła się równo 70 lat temu.

Coraz mniej osób, które pamiętają perfekcyjne wślizgi Romana Korynta, jedynego który potrafił zatrzymać legendarnego Gerarda Cieślika, czy strzały fałszem („kufusem” jak mówił on sam) innego Romana – Rogocza. Trochę więcej tych którzy widzieli milimetrowe podania Dzidka Puszkarza czy gole z niczego Jurka Kruszczyńskiego.

Naszemu dorastaniu towarzyszyły zrywające pajęczynę strzały Sławka Wojciechowskiego, dla naszych pociech Lechia to już stadion na Letnicy, parady Mateusza Bąka i starogardzkie kiwki Piotrka Wiśniewskiego.

Oni zagrali najwięcej meczów w Lechii

Czemu o tym piszemy? Bo każdy szanujący się klub, a już na pewno ten najwspanialszy na świecie, na okrągłe urodziny powinien uhonorować swych najlepszych synów.

Stąd pomysł na plebiscyt na najlepszego piłkarza Lechii Gdańsk w jej 70-letniej historii, który zdecydowaliśmy się przeprowadzić wraz z Lechią i Miastem Gdańsk.

– No świetnie, ale jaką metodą wybierzemy metodę głosowania?

Na początek zebraliśmy kapitułę plebiscytu, która z setek graczy, którzy grali dla Lechii wybrali 70 (czyż może być inna liczba na 70-lecie klubu?).

Potem o zdanie zapytaliśmy ekspertów – dziennikarzy, byłych piłkarzy, trenerów, kibiców, by z siedemdziesiątki wybrali dziesięciu w ich ocenie najlepszych. Różni ludzie, często nie zgadzający się ze sobą, ale jedno ich łączy. To oczywiście LECHIA.

Plebiscyt organizowany jest przez Lechię Gdańsk, Miasto Gdańsk  przy współudziale Lechia Historia.

Tutaj znajduje się finałowa 70-tka

Rozstrzygnięcie plebiscytu odbędzie się na Uroczystej Gali w grudniu 2015.

Ze sportowym pozdrowieniem, z góry dziękujemy za Państwa głosy.
Mariusz Kordek & Maciej Słomiński

Źródło: lechiahistoria.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora