Piłkarze Lechii Gdańsk w miniony weekend pokonali w Krakowie Wisłę i wywalczyli awans do Ekstraklasy. Przypomnijmy sobie, jak wyglądał poprzedni awans Biało-Zielonych w sezonie 2007/2008.

Rok 2008 - awans po dwudziestu trudnych latach

Lechia Gdańsk opuściła szeregi Ekstraklasy w sezonie 1987/88. Następne lata to typowa drugoligowa kopanina, ale i huśtawka emocji. Fuzja z Olimpią Poznań pozwoliła nacieszyć się przez rok Ekstraklasą, ale na tym koniec pozytywów. Później już tylko równanie w dół i coraz mniej liczna publiczność na trzecioligowych meczach Lechii, szczególnie po fuzji z Polonią Gdańsk.

Na początku wieku coś drgnęło. Kibice wzięli sprawy w swoje ręce i postanowili ratować upadający klub, startując od A Klasy. Młoda drużyna sezon po sezonie wspinała się po szczeblach rozgrywek, aż na zaplecze Ekstraklasy.

Na tym poziomie najpierw pod wodzą Marcina Kaczmarka, później Tomasza Borkowskiego piłkarze zbierali przez dwa sezony doświadczenie.

Sezon 2007/08 Lechiści rozpoczęli bardzo słabo. Po siedmiu kolejkach mieli na koncie zaledwie 5 punktów. Kibice mieli już dość.

Klub pożegnał się z Tomaszem Borkowskim.

Wraz z początkiem września szkoleniowcem Lechii został Dariusz Kubicki. Jak się później okazało, był to bardzo dobry ruch władz klubu.

Ta zmiana szybko przełożyła się na postawę drużyny, która rozpoczęła marsz w górę tabeli ligowej.

2007.10.20.kibice.czekali.na.to.16.lat

Zespół, ku uciesze coraz liczniejszej publiczności, kroczył od zwycięstwa do zwycięstwa, a wszystko to udało się uwiecznić na naszych licznych materiałach wideo.

Postawa drużyny na wiosnę pozwalała wierzyć, że w tym sezonie uda się wywalczyć upragniony, tak długo wyczekiwany awans.

2008.04.14.lechia.jest.juz.liderem

Stało się na trzy kolejki przed końcem sezonu. Gdańszczanie pokonali, przed własną publicznością, Znicz Pruszków. Zwycięstwo dało Biało-Zielonym upragniony awans po 20 latach....

2008.05.19.po.20.latach.lechia.wraca

W ostatniej kolejce Lechia gościła Stal Stalowa Wola i był to ostatni drugoligowy występ Gdańszczan na długie lata.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora