W niedzielę o 12:40 przy Konwiktorskiej odbędzie się trzydzieste w historii starcie Lechii Gdańsk z Polonią Warszawa. Bilans dotychczasowych spotkań jest niezwykle wyrównany. Oba zespoły po raz ostatni spotkały się już ponad dziesięć lat temu!

Polonia Warszawa w ostatnich latach przeszła prawdziwą odbudowę, po tym jak w 2013 roku wylądowała w IV lidze. W kolejnych sezonach warszawianie rywalizowali na czwartym i trzecim szczeblu rozgrywkowym w naszym kraju, aby w minionych rozgrywkach wywalczyć awans na zaplecze ekstraklasy. Tym samym w niedzielę w stolicy dojdzie do pierwszego starcia Polonii z Lechią od lutego 2013 roku!

Cofnijmy się jednak do samych początków. Po raz pierwszy te dwa zespoły spotkały się na boiskach 10 kwietnia 1949 roku. Wówczas w ramach rozgrywek I ligi, a więc odpowiednika dzisiejszej ekstraklasy, Polonia wygrała w Gdańsku 3:0. W rewanżu w stolicy górą również były "Czarne Koszule" (5:1).

1949.04.11.lechia poloniaw db

W kolejnych latach doszło łącznie do 29 starć między Lechią Gdańsk a Polonią Warszawa. Bilans? Po jedenaście zwycięstw każdej z ekip oraz siedem remisów. W niedzielnym, a więc jubileuszowym trzydziestym meczu, szala zwycięstw może przechylić się minimalnie na korzyść jednej z drużyn.

 

 

Po raz ostatni oba zespoły zagrały ze sobą przed degradacją Polonii do IV ligi w sezonie 2012/13. Na Polsat Plus Arenie goście byli górą i wygrali 3:1, zaś w Warszawie padł remis 1:1. Gola dla Biało-Zielonych zdobył wówczas Piotr Wiśniewski. Jak będzie w niedzielę? Początek meczu o 12:40!

źródło: własne