W piątek o 20:30 Lechia Gdańsk zmierzy się u siebie z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Będzie to 19. pojedynek między tymi zespołami w historii. Po raz ostatni drużyny te spotkały się w marcu 2021 roku.

Do pierwszego starcia między Lechią a Podbeskidziem doszło stosunkowo niedawno - w sezonie 2005/06. Wówczas oba zespoły rywalizowały na boiskach II ligi. W pierwszym, historycznym spotkaniu między tymi zespołami doszło do remisu 1:1. W Bielsku-Białej gola dla Lechii zdobył Sławomir Wojciechowski. W rewanżu przy Traugutta 29 Lechia wygrała 1:0 po golu Krzysztofa Brede.

Wspieraj Autora na Patronite

Kolejne lata to kolejne starcia na boiskach II ligi. Po raz pierwszy oba zespoły w ekstraklasie spotkały się w sezonie 2011/12 i wówczas dwukrotnie lepsze było Podbeskidzie. W kolejnych latach Lechia jednak również wygrywała - łączny bilans tych starć to osiem zwycięstw gdańszczan, pięć remisów i pięć wygranych "Górali". 

Po raz ostatni obie drużyny spotkały się 6 marca 2021 roku. Wówczas w Bielsku padł remis 2:2, a dla Lechii trafiali Bartosz Kopacz i Conrado. Z kolei ostatnia potyczka w Gdańsku miała miejsce niemal równo trzy lata temu - 26 września 2020 roku Biało-Zieloni pokonali "Górali" 4:0. Wówczas dublet ustrzelił Flavio Paixao, jedno trafienie dorzucił Łukasz Zwoliński, a czwarta bramka była golem samobójczym.

Wspominając mecze z Podbeskidziem, nie sposób nie wspomnieć o starciu z 2014 roku. Gdańszczanie pokonali na Polsat Plus Arenie gości 1:0, a jedynego gola zdobył Maciej Makuszewski. Było to trafienie niecodzienne. Skrzydłowy pokonał Richarda Zajaca... nosem.

Początek piątkowego meczu o 20:30. Zapraszamy na stadion! 

źródło: własne