Dzisiaj wieczorem w Bełchatowie odbędzie się spotkanie 17. kolejki Ekstraklasy, w którym Raków podejmie Lechię. Początek meczu o 20.00. Spójrzmy, jak przebiegała rywalizacja obu drużyn w przeszłości?

Lechia i Raków przystąpią do dzisiejszego spotkania w nieco odmiennych nastrojach. Po ubiegłotygodniowym remisie z Wartą Poznań oraz odpadnięciu z Pucharu Polski z Puszczą Niepołomice biało-zieloni będą za wszelką cenę chcieli wygrać i zamazać plamę po minionych, co tu dużo mówić, beznadziejnych spotkaniach. Z kolei Raków ma za sobą porażkę w lidze z Legią Warszawa 2:0, jednak kilka dni później po dość dobrym meczu wyeliminował z rozgrywek Pucharu Polski Górnika Zabrze. W spotkaniu padł wynik 4:2, a styl Rakowa był znacznie lepszy niż kilka dni wcześniej przeciwko Mistrzom Polski. W tabeli Lechia zajmuje dziewiątą pozycję, a Raków jest trzeci. Wydaje się, więc, że w dzisiejszym meczu to właśnie ekipa z Limanowskiego będzie faworytem na papierze.

Dzisiejsze spotkanie będzie dwudziestą piątą konfrontacją obu ekip w historii. Lepiej w bezpośrednich starciach radził sobie Raków Częstochowa, który jedenaście razy ogrywał Lechię. Osiem razy górą byli biało-zieloni, a pięć razy spotkania kończyły się podziałem punktów. Bilans bramkowy również na korzyść dzisiejszych gospodarzy, którzy przeciwko gdańszczanom zdobyli czterdzieści goli, a stracili trzydzieści dwa. Kto poprawi swoje statystyki dzisiaj wieczorem?

Pierwszy raz w historii oba zespoły spotkały się 3 listopada 1963 roku w ramach 13. kolejki drugiej ligi. Wówczas Raków wygrał z Lechią 1:0, a jedynego gola dla ekipy spod Jasnej Góry zdobył Szmidt. W rewanżu w Gdańsku górą byli gospodarze, którzy wygrali 3:1. Na listę strzelców w barwach Lechii w spotkaniu rozegranym 7 czerwca 1964 roku wpisał się trzykrotnie Bogdan Adamczyk.

20190410 061 rul 9237

Na pierwsze spotkanie w Ekstraklasie obu drużyn przyszło czekać ponad 55 lat. W najwyższej klasie rozgrywkowej po raz pierwszy Lechia z Rakowem spotkały się dopiero w 2019 roku, po historycznym awansie ekipy z Limanowskiego. Spotkanie zakończyło się wygraną Rakowa 2:1. Dotychczas trzykrotnie oba zespoły mierzyły się w Ekstraklasie i wszystkie trzy spotkania zakończyły się wygraną Rakowa. Czy coś zmieni się dzisiaj?

Z Rakowem Częstochowa biało-zieloni mierzyli się także już w tym sezonie. W trzeciej kolejce spotkanie w Gdańsku zakończyło się dość wysoką wygraną Rakowa. W meczu padł wynik 1:3, a bramki zdobyli: dla Lechii Omran Haydary, natomiast dla Rakowa jedną Marcin Cebula oraz dwie Vladislavs Gutkovskis.

Jeśli chodzi o rywalizację biało-zielonych z drużyną z Częstochowy to bez wątpienia nie można zapomnieć o spotkaniu półfinałowym Pucharu Polski rozegranym 10 kwietnia 2019 roku. Gdańszczanie pojechali na boisko wówczas jeszcze pierwszoligowego Rakowa i wygrali tam 1:0. Autorem jedynej bramki, która dała przepustkę na Stadion Narodowy, był Artur Sobiech. Miesiąc później również Sobiech zagwarantował Lechii trofeum.

Kto wyjdzie górą z dzisiejszej rywalizacji? Początek spotkania o 20.00. Transmisja w TVP Sport oraz w Canal+Sport.

 źródło: własne