W poniedziałek 14 grudnia biało-zieloni podejmą u siebie Wisłę Płock. Będzie to dopiero czternaste starcie obu ekip w historii. Początek rywalizacji o godzinie 18.00 w Gdańsku.

Zarówno Lechiści, jak i Nafciarze przystąpią do meczu w niezbyt ciekawych nastrojach. Podopieczni trenera Stokowca nie mają w minionym czasie dobrej passy – przegrali trzy ostatnie mecze ligowe, a ponadto nie zdobyli w nich ani jednej bramki. Ostatni raz gdańszczanie punkty w Ekstraklasie zdobyli 20 listopada, kiedy pokonali Śląsk Wrocław. W zeszłym tygodniu biało-zieloni grali w Warszawie i przegrali tam z Legią 2:0. Podobną niechlubną serię na swoim koncie mają nasi poniedziałkowi goście z Płocka – ostatnie punkty zdobyli w dziewiątej kolejce, remisując bezbramkowo z Pogonią Szczecin. Z kolei szukając na koncie Nafciarzy zwycięstwa, należy cofnąć się do października – w siódmej kolejce Wisła wygrała u siebie 1:0 ze Śląskiem. W tabeli płocczanie aktualnie zajmują czternaste miejsce z dorobkiem dziesięciu punktów. Biało-zieloni natomiast mają sześć oczek więcej i zajmują dziewiątą lokatę.

W przeszłości oba zespoły mierzyły się ze sobą trzynaście razy. Zdecydowanie więcej razy górą była Lechia, która ośmiokrotnie okazywała się lepsza od Wisły. Dwa razy lepsi byli Nafciarze, a trzy mecze zakończyły się podziałem punktów. Bilans bramkowy też na korzyść biało-zielonych, którzy zdobyli dwadzieścia pięć goli, a stracili dziesięć.

Pierwsze spotkanie obu ekip odbyło się niemal równo czterdzieści lat temu – 26 października 1980 roku. Gdańszczanie pojechali do Płocka na mecz w ramach dziesiątej kolejki rozgrywek drugiej ligi i wygrali na wyjeździe aż 1:4. Bramki dla Lechii w tamtym spotkaniu zdobyli Jarosław Studzizba, Jan Erlich oraz dwie Jan Kierno. Z kolei pierwsze starcie tych ekip w Gdańsku niemal pół roku później, w maju 1981 roku, zakończyło się podziałem punktów.

1980.10.26.wisla plock lechia 1 4

W zeszłym sezonie kibice dwukrotnie mogli śledzić rywalizację obu ekip. W trzeciej kolejce w Płocku Lechia wygrała 1:2 po golach Artura Sobiecha i Rafała Wolskiego. W rewanżu w Gdańsku niemal dokładnie rok temu, 7 grudnia 2019 lepsi ponownie okazali się biało-zieloni, którzy wygrali 2:0. Autorem obu trafień tamtego wieczoru był Flavio Paixao.

22

 

Poniedziałkowe starcie będzie piątym meczem między oboma ekipami rozegranym na stadionie w Letnicy. Póki co płocczanom nie udało się wywieść z Letnicy trzech punktów. Lechiści wygrali trzykrotnie, a raz padł remis. Jaki wynik padnie w poniedziałek? Przekonamy się już niebawem!

Początek spotkania w poniedziałek 14 grudnia o 18.00!