lechia

Lata 80-te to chyba najbarwniejszy w dotychczasowej historii Lechii okres. Awanse, spadki, europejskie puchary, III liga. Działo się wiele. Wiele nazwisk piłkarzy z tej dekady zapadło również kibicom na długie lata w pamięci.

Okres ten rozpoczynamy od prezentacji sezonu 1989/90 i sukcesywnie będziemy cofać się do lat wcześniejszych.

Sezon ten był drugim po spadku z I ligi a drużynę prowadził w nim Bobo Kaczmarek. Lechia zaczynała na dobre oswajać się z II ligą (była tam aż do sezonu 94/95 - spadek). Na koniec sezonu Biało-Zieloni usadowili się, po 38 ligowych kolejkach, na 11 pozycji (czyli w samym środku tabeli) z 37 punktami na koncie.

Poniżej kilka ciekawostek związanych z tym sezonem:

- Po zwycięstwie w pierwszej kolejce 3:1 nad GKSem Jastrzębie [opis] przyszła seria aż 6 meczów bez zwycięstwa;

- Najwyższa porażka Lechii to wyjazdowy mecz w Stalowej Woli zakończony zwycięstwem gospodarzy 4:0 [opis] w 37 kolejce;

- Najwyższą wygraną Lechia de facto odniosła kolejkę wcześniej pokonując przy Traugutta 29 Siarkę Tarnobrzeg również 4:0 [opis];

- Najwięcej bramek (6) padło w pojedynku derbowym, gdzie Lechia pokonała Bałtyk Gdynia 4:2 [opis];

- Najwięcej występów w bramce Lechii zanotował Janusz Stawarz (20) [zobacz profil];

- Najwięcej występów (37) zanotowali Marek Ługowski [zobacz profil] i Jacek Chociej [zobacz profil] [37 to komplet, gdyż Stal Stocznia Szczecin wycofała się z rozgrywek];

- Najlepszymi strzelcami Lechii w tym sezonie byli również ci sami zawodnicy, którzy wpakowali rywalom po 6 bramek;

Poniżej odnośniki do rozgrywek ligowych oraz pucharowych w sezonie 1989/90. Jak widać brakuje nam trochę danych (zdjęcia niektórych piłkarzy, daty urodzenia, brak składu w meczu pucharowym). Liczymy, że zajrzątu osoby zainteresowane historią naszego klubu i pomogą uzupełnić te braki.

Sezon 1989/90 II Liga (terminarz)

Sezon 1989/90 II Liga (kadra Lechii)

Sezon 1989/90 Puchar Polski (terminarz)

Sezon 1989/90 Puchar Polski (niestety brak składu)

W przyszłości planujemy powiązanie naszej bazy z archiwum prasowym, galeriami, filmami i innymi materiałami historycznymi (np. bilety, programy itp.). Wszystko jednak wymaga czasu, a w związku ze skromnym składem pracującym nad tym wielkim wyzwaniem, prace niestety będą się przeciągały w czasie. Dlatego też stale apelujemy do naszych czytelników - jeżeli chcecie mieć swój drobny wkład w Tworzenie Historii Lechii Gdańsk - przyłączcie się do nas albo chociaż zgłaszajcie do nas wszelkie błędy, pomyłki itp.

Nie ukrywam również, iż bardzo istotna dla całości przedsięwzięcia jest merytoryczna pomoc od osób interesujących się tym zagadnieniem. Osobiście próbuję docierać do wielu osób ale jak widać po brakach, które wypisuję w odpowiednim wątku na forum jest trochę zagadek (braki składów, zdjęć piłkarzy, imion, dat urodzenia), które może wspólnie z naszymi czytelnikami uda się rozwiązać.

Braki w bazie meczowej Lechii Gdańsk (zobacz wątek na forum Lechia.net)

Może dla części osób nasza baza jest mało czytelna? Nie docierają do nas jednak takie głosy. Podpowiem tylko, że bazę tworzymy sezon po sezonie od tych aktualnych cofając się do roku 1945. W bazie znajdziecie więc wszystkie oficjalne rozgrywki z podziałem na ligę i puchary (Puchar Polski, Puchar Ekstraklasy i inne).

Baza meczowa Lechii Gdańsk

Masz jakieś wspomnienia dotyczące sezonu 1989/90? Może posiadasz materiały, których nam brakuje (bilety, programy, zdjęcia, wycinki prasowe)? Podziel się nimi z resztą czytelników. Wielu młodszych kibiców z pewnością zainteresują wszelkie ciekawostki związane z historią Lechii Gdańsk.
Jeżeli zauważyłeś jakieś braki czy pomyłki - poinformuj nas o tym. Strona WWW to nie książka, tu zawsze można nanieść poprawki.