lechia

Po kilku miesiącach przerwy powracamy z cyklem prezentacji historycznych sezonów w wykonaniu Biało-Zielonych. Zapraszamy do lektury i odkrywania wspólnie z nami ciekawostek z przed lat.

Lata 80-te to prawdopodobnie najbarwniejszy w dotychczasowej historii Lechii okres. Awanse, spadki, europejskie puchary, III liga. Działo się wiele. Wiele nazwisk piłkarzy z tej dekady zapadło również kibicom na długie lata w pamięci. Mamy nadzieję, że taka podróż do przeszłości pomoże Wam lepiej poznać Lechię i jeszcze bardziej się w niej rozkochać.

Sezon 1984/85 Lechii spędziła w najwyższej klasie rozgrywek. Niestety nie odnotowała podczas całego sezonu żadnego sukcesu, a na dodatek na koniec miała tylko 1 punkt więcej od miejsca premiowanego spadkiem do II ligi. Co warto podkreślić w tabeli końcowej zespół z pozycji 9 miał tylko 2 punkty więcej od zespołu z pozycji 15! [zobacz tabelę końcową i wszystkie wyniki]

Co ciekawe Lechię prowadziło w sezonie aż 3 trenerów, rozpoczął Jerzy Jastrzębowski, pod wodzą którego w 8 kolejkach Lechia zaledwie raz wygrała. Od 9 kolejki Lechię prowadził Michał Globisz i nie zanotował dużo lepszego rezultatu, gdyż Lechia pod jego wodzą wygrała tylko 2 razy zajmując przed zimą 15 miejsce w tabeli z 12 punktami [przeczytaj podsumowanie jesieni w wykonaniu piłkarzy Lechii]

Po zakończeniu rundy jesiennej ster objął Wojciech Łazarek i dobrymi występami na wiosnę uratował Ekstraklasę dla Gdańska. [przeczytaj 100 dni Łazarka]

 

foto
Obejrzyj wszystkie galerie z lat 80-tych [link]

 

Poniżej kilka ciekawostek związanych z sezonem 1984/85:

- W sezonie tym, najwyższą porażkę 4:0 Lechia zanotowała w meczu 8 kolejki z Wisłą Kraków [zobacz raport];

- Najwięcej bramek padło w meczu trzeciej kolejki, w którym to Lechia przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec 4:2 [zobacz raport];

- Komplet ligowych występów (30) w barwach Lechii zanotował Janusz Możejko [zobacz profil] zaś jeden mecz mniej zanotował inny obrońca Aleksander Cybulski [zobacz profil];

- Biało-Zieloni w całym sezonie strzelili zaledwie 23 bramki, a najlepszym strzelcem był Jerzy Kruszczyński [zobacz profil] z dorobkiem 8 bramek;

Poniżej znajdziecie odnośniki do rozgrywek ligowych oraz pucharowych w sezonie 1984/85. Jest to jeden z sezonów, gdzie udało nam się zebrać komplet danych, jednak zawsze będziemy wdzięczni za rzucenie okiem na nasze dane i ewentualne korekty. Liczymy, że zajrzą tu osoby zainteresowane historią naszego klubu i pomogą uzupełnić wszelkie braki a zarazem zweryfikują pozostałe dane.

Sezon 1984/85 I Liga (terminarz)

Sezon 1984/85 I Liga (kadra Lechii)

Poza rozgrywkami ligowymi Bialo-Zieloni próbowali swoich sil w Pucharze Polski. Start rozpoczęli od 1/64 i w Bydgoszczy pokonali Zawiszę 3:1. W kolejnej rundzie trafili na Gwardię Warszawa której niestety ulegli również 3:1.

Sezon 1984/85 Puchar Polski (terminarz)

Sezon 1984/85 Puchar Polski (kadra Lechii)

 

W przyszłości planujemy powiązanie naszej bazy z archiwum prasowym, galeriami, filmami i innymi materiałami historycznymi (np. bilety, programy itp.). Wszystko jednak wymaga czasu, a w związku ze skromnym składem pracującym nad tym wielkim wyzwaniem, prace niestety przeciągają się w czasie. Dlatego też stale apelujemy do naszych czytelników - jeżeli chcecie mieć swój drobny wkład w Tworzenie Historii Lechii Gdańsk - przyłączcie się do nas albo chociaż zgłaszajcie wszelkie błędy, pomyłki itp.

Chcesz mieć swój wkład w budowę naszej bazy wiedzy o Lechii? Aktualnie szukamy osób chętnych do przepisywania relacji z historycznych artykułów prasowych.


Zobacz zbiór biletów z tego sezonu [link]

 

Nie ukrywamy również, iż bardzo istotna dla całości przedsięwzięcia jest merytoryczna pomoc od osób interesujących się tym zagadnieniem (statystyki, historia polskiej piłki nożnej). Osobiście próbujemy docierać do wielu osób ale jak widać po brakach, które opisujemy w specjalnym wątku na forum jest trochę zagadek (braki składów, zdjęć piłkarzy, imion, dat urodzenia). Może wspólnie z Wami uda się je rozwiązać?

Braki w bazie meczowej Lechii Gdańsk (zobacz wątek na forum Lechia.net)

Może dla części osób nasza baza jest mało czytelna? Nie docierają do nas jednak takie głosy. Podpowiem tylko, że bazę tworzymy sezon po sezonie a dane uzupełniamy od tych aktualnych cofając się do roku 1945. W bazie znajdziecie więc wszystkie oficjalne rozgrywki z podziałem na ligę i puchary (Puchar Polski, Puchar Ekstraklasy i inne).

Baza meczowa Lechii Gdańsk

 

Zobacz nasze archiwum prasowe z tego sezonu [link]

 


Zapoznaj się z kolekcją programów z tego sezonu [link]

 

Masz w pamięci jakieś wspomnienia dotyczące sezonu 1984/85? Może posiadasz materiały, których nam brakuje (bilety, programy, zdjęcia, wycinki prasowe)? Podziel się nimi z resztą czytelników. Wielu młodszych kibiców z pewnością zainteresują wszelkie ciekawostki związane z historią Lechii Gdańsk.
Jeżeli zauważyłeś jakieś braki czy pomyłki - poinformuj nas o tym. Strona WWW to nie książka, tu zawsze można nanieść poprawki.