Czas na kolejny dzień naszego odliczania do pierwszego wiosennego starcia Lechii w Ekstraklasie. Dziś przyglądamy się nieco historii i przypominamy wam pierwszy mecz między Lechią a WKS-em.
 

Historia starć biało-zielonych ze Śląskiem Wrocław jest generalnie bardzo ciekawa i obfita w wiele ciekawych spotkań. Mecze przyjaźni zawsze elektryzują nie tylko pod względem kibicowskim, ale też sportowym. Dzisiaj przyglądamy się temu, jak wyglądało pierwsze w historii spotkanie między drużynami z Gdańska i Wrocławia. A było to niemal sześćdziesiąt lat temu…

Oba zespoły po raz pierwszy spotkały się w 1952 roku w rozgrywkach Pucharu Polski. W ramach 1/16 finału biało-zieloni pojechali do Wrocławia na mecz właśnie z WKS-em. Spotkanie odbyło się na Stadionie Olimpijskim. Na trybunach zasiadło około 2 tysiąca osób. Wynik? 2:1 dla gdańszczan.

Do pucharowego spotkania piłkarze z Wrocławia podchodzili na fali zwycięstw w Pucharze Polski. Jednak w spotkaniu rozegranym 9 listopada 1952 roku lepiej zaprezentowali się biało-zieloni, którzy jak pisały ówczesne gazety zagrali ładnie i mieli kontrolę nad spotkaniem. Dopisało im także sporo szczęścia, szczególnie w pierwszej partii, kiedy to trzy strzały wrocławian wylądowały na poprzeczce. W 15. minucie bramkę dla Lechii zdobył Leszek Goździk, a w 57. minucie Krzysztof Baszkiewicz. Autorem honorowego trafienia dla wrocławian był Czaja. Pierwsze spotkanie w historii między biało-zielonymi a Śląskiem zakończyło się więc sukcesem gdańszczan!

1952.11.10.budowlani zwyciezaja owka gw

A jak będzie w najbliższym meczu przyjaźni? Odpowiedź poznamy już 5 lutego!

źródło: własne