Lechia Gdańsk ostatnią przerwę reprezentacyjną w tym sezonie spędzi na fotelu lidera. Początek wiosny jest imponujący w wykonaniu Biało-Zielonych - nie tylko patrząc na punkty czy statystyki, ale też na grę gdańszczan.

- Mój scenariusz jest rozpisany bardzo mocno. Po pierwszej kolejce chcemy mieć 3 punkty, po drugiej sześć, a po piątej 15. Chcemy bardzo mocno zacząć. Chcemy wejść na ścieżkę zwycięską od początku. Jesteśmy pewni swojej siły i jestem optymistycznie nastawiony - mówił niemal dokładnie miesiąc temu przed inauguracją rundy trener Lechii Gdańsk Szymon Grabowski. Dziś, na początku ostatniej przerwy reprezentacyjnej Biało-Zieloni ten scenariusz mają zrealizowany i są liderem Fortuna 1 Ligi.

3:1 z Wisłą Płock, 2:0 ze Zniczem Pruszków, 4:0 z Resovią, 2:1 z Podbeskidziem Bielsko-Biała oraz 4:0 z Zagłębiem Sosnowiec - to wyniki gdańszczan w pierwszej części rundy wiosennej. Wrażenie robi nie tylko dobra gra defensywna i tylko dwa stracone gole, ale też 15 strzelonych bramek. Mimo to ostatni mecz z czerwoną latarnią tabeli pokazał, że wciąż jest spore pole do poprawy, jeśli chodzi o skuteczność.

Tak dobrego startu rundy wiosennej Lechia  na szczeblu centralnym w XXI wieku jeszcze nie miała. Blisko tego osiągnięcia Biało-Zieloni byli w sezonach 2004/05 oraz 2003/04 - wówczas w pierwszych pięciu meczach nie przegrali ani razu i wywalczyli 13 punktów. Wiosną 2008 roku wywalczyli 12 "oczek" na inaugurację wiosny, a 11 w sezonach 2014/15 oraz 2020/21.

Po raz ostatni Lechia Gdańsk wywalczyła 15 punktów w pierwszych pięciu spotkaniach wiosny... w sezonie 1967/68! Miało to miejsce na boiskach trzeciej ligi. Wówczas gdańszczanie wygrali kolejno z Olimpią Elbląg (3:1), Stoczniowcem Gdańsk (3:1), Victorią Sianów (5:0), Flotą Gdynia (2:0) i Calisią Kalisz (2:0). To oznacza, że taka niebywała seria pięciu zwycięstw ligowych z rzędu, którą Lechia Szymona Grabowskiego zbudowała w ostatnich pięciu tygodniach miała miejsce 56 lat temu. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce jeszcze dwukrotnie - w Eliminacjach do A-Klasy w 1946 roku,  Mistrzostwach A-Klasy w 1947 oraz 1948 roku.

Z pewnością inauguracja trwającej rundy będzie doskonale pamiętana przez kibiców Lechii. Po przerwie na kadrę Biało-Zieloni będą mieli jeszcze okazję do poprawy dorobku. Pierwszy mecz po pauzie zaplanowano na 2 kwietnia na 20:30. Wówczas gdańszczanie zagrają u siebie z Odrą Opole.