W dniu 13 grudnia 2016 roku, odbyły się w Gdańsku uroczystości upamiętniające 35 rocznicę stanu wojennego.

W tym roku rocznica tragicznego grudnia miała charakter szczególny.

W tym dniu po wielu latach starań został odsłonięty pomnik Ofiar stanu wojennego, na którym postacią symbolizującą ofiary jest śp. Antoni Browarczyk, sympatyk Solidarności i kibic Lechii Gdańsk.

Po Mszy Św. W kościele Św. Brygidy, uczestnicy uroczystości udali się do Parku im. M. Konopnickiej, gdzie został odsłonięty pomnik.

Później pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, zapalono światło wolności.

Na zakończenie Uroczystości odbył się koncert zespołów Izrael, Kryzys, Bielizny i Fabryki.

Dziękuję!

Dla nas kibiców Lechii Gdańsk etap najważniejszy, pomnik jest. Pozostaje tylko wykończenie i zagospodarowanie otoczenia wokół niego. Korzystając z chwili, chcę podziękować osobom, które były przychylne dla projektu. Dziękuję radnemu panu Markowi Bumblisowi za wsparcie i pomoc. Podziękowania również dla pana Bogdana Olszewskiego z NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego, który mi towarzyszył w spotkaniach z przedstawicielami miasta. Podziękowania dla wszystkich wspierających finansowo budowę pomnika, jest ich wielu, szacunek. I wielkie dzięki dla moich najbliższych za wytrzymałość i zrozumienie. Kiedy musiałem odbyć niezliczoną ilość spotkań, przeprowadzić szereg rozmów i prowadzić stos dokumentacji. Jeszcze raz dziękuję wszystkim udzielającym wsparcie i pomoc. Przede wszystkim kibicom Lechii Gdańsk, których nigdy nie zabrakło podczas grudniowych uroczystości. Oprawy na stadionie zawsze budzą szacunek i podziw. Życzę, aby nigdy już nie trzeba było stawiać pomników, upamiętniających śmierć polaków. Śmierć w tak tragicznych okolicznościach.

Zbigniew Wnuk

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora