Totolotek Bukmacher

lechia

W dniach 16 i 17 luty 2012 r. w Sali „Akwen” w Gdańsku odbyły się dwie projekcje filmu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.

Pokaz zorganizowali kibice Lechii Gdańsk przy współpracy z NSZZ „Solidarność” Region Gdański.

Film przedstawia obraz sytuacji politycznej jaka zapanowała w Polsce, tuż po II wojnie światowej po wkroczeniu wojsk radzieckich. Był to okres bezprawia ze strony komunistów, którzy wraz z sowieckim okupantem starali się zniewolić naród. Wobec takiej sytuacji młodzi ludzie przeciwstawili się, stawiając czynny opór, najpierw jako żołnierze Narodowych Sil Zbrojnych, później Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Wydarzenia nakręcone przez reżysera Jerzego Zalewskiego są oparte na faktach. Co prawda tytułowy bohater Mieczysław Dziemieszkiewicz (Rój) ginie, to działania takich oddziałów na terenie okupowanej Polski pozwalają wierzyć ludności, że nie pozostaje sama. Komuniści nie mogą spokojnie wdrażać swoich planów zrobienia z Polski Republiki Kraju Rad.

Dzięki temu możemy dowiedzieć się, że nasza historia jest ciekawa. Przesłanie słów „Bóg, Honor, Ojczyzna” jak najbardziej pasuje do tego obrazu. Pokaz filmu obejrzało kilkuset widzów (sala była wypełniona do ostatniego wolnego miejsca) którzy po projekcji zgotowali owację. Na zakończenie reżyser Jerzy Zalewski udzielił wyczerpujących odpowiedzi na liczne pytania.

Poczytaj więcej

Źródło: własne, fot: historiaroja.pl