Serwis stadiony.net informuje o zmianach w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych wprowadzających m.in. miejsca stojące na stadionach.

Na pewno nie w tym sezonie, ale być może od rozgrywek 2015/16 mogą być legalnie dostępne miejsca stojące na polskich stadionach. Tak relacjonuje RP.pl efekty prac podkomisji ds. nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Na stadionach pojawią się miejsca stojące. Warunki techniczne, jakim będą musiały sprostać sektory z takimi miejscami, i ich powierzchnię określi w specjalnym rozporządzeniu minister do spraw budownictwa. Zdecydowali tak w środę posłowie z nadzwyczajnej podkomisji powołanej do przygotowania nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Nie przesądzono jednak, czy wojewoda będzie mógł przywrócić krzesełka, jeśli kibice zajmujący sektory z miejscami stojącymi będą stwarzać zagrożenie dla innych na trybunach.

Są zgryzotą dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w wielu krajach, ponieważ nie przywiązują widza do konkretnego miejsca, jak to robią krzesełka. Mimo to miejsca stojące na stadionach są coraz powszechniej dostępne – obowiązują w całej Skandynawii, wróciły już do Szkocji, mogą w niedługim czasie powrócić do Anglii i Walii. Czas pokazał bowiem, że nie przyczyniają się do spadku bezpieczeństwa uczestników, a przez wielu kibiców są bardzo pożądane.

W przypadku Polski za powrotem miejsc stojących lobbowali nie tylko sami kibice, ale też PZPN i Ekstraklasa SA. W praktyce bowiem aktualny stan prawny (całkowity zakaz sektorów pozbawionych krzesełek w najwyższych ligach) nie odpowiada realiom. O ile na części trybun widzowie siedzą, o tyle ci dopingujący niemal zawsze stoją i nie respektują miejsc z biletów. Tak samo jest m.in. w Anglii czy Francji. Dlatego polskie władze piłkarskie liczyły na uregulowanie kwestii zgodnie z zachowaniem widzów.

Co się zmieni na polskich stadionach?

Źródło: stadiony.net

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora