Obniżenie progu liczby kibiców-uczestników sportowej imprezy masowej z 1 tysiąca do 300 osób - taką zmianę w przepisach prawa proponuje policja, by zapewnić bezpieczeństwo na stadionach piłkarskich.

Zgodnie z obecnymi przepisami przez masową imprezę sportową należy rozumieć taką, która odbywa się na stadionie, gdzie znajduje się nie mniej niż jeden tysiąc miejsc udostępnionych przez organizatora.

- Ustawodawca musi reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Widzimy potrzebę takich zmian; motywujemy to m.in. tym, że kibice drużyn, które wcześniej grały w ekstraklasie, to są bardzo liczne grupy kibicowskie, dziś wyjeżdżają na obiekty, w których zastosowanie przepisów (o bezpieczeństwie imprez masowych-PAP) jest niemożliwe. Taka potrzeba realna występuje - podkreślił w rozmowie z PAP komendant główny Marek Działoszyński, który uczestniczył w czwartek w seminarium organizowanym przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie pt. "Bezpieczeństwo imprez masowych - pseudokibice a wizerunek Polski w świecie".

Komendant przypomniał także o wchodzących od 1 stycznia 2014 roku w życie nowych przepisach, mających zapewnić bezpieczeństwo na stadionach czy boiskach, gdzie rozgrywane są mecze niższych klas niż ekstraklasa.

Wyjaśnił, że ustawa z 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych od 1 stycznia 2014 roku wprowadza dla organizatora obowiązek wyposażenia stadionu w odpowiednią infrastrukturę techniczną; chodzi o monitoring do rejestracji i identyfikacji kibiców.

- Przypominamy o tym, bo to jest kwestia dodatkowych kosztów dla klubów sportowych, ale oni wiedzieli o tym już kilka lat wcześniej, więc powinni się do tego należycie przygotować. Brak tego wyposażenia może być podstawą do odmowy wydania pozytywnej opinii na eksploatację takiego stadionu i do rozgrywania na nim imprez masowych - podkreślił komendant.

Wyjaśnił, że monitoring, który musi być zainstalowany na boiskach czy stadionach, gdzie rozgrywane są mecze do czwartej klasy włącznie, musi pozwalać identyfikować kibiców zgodnie z Kartą Identyfikacyjną Kibica; musi on - jak wyjaśnił szef policji - wyeliminować osoby, które weszły na imprezę masową, mimo iż miały wydany zakaz stadionowy czy sądowy.

przeczytaj cały artykuł w sportowefakty.pl

Źródło: sportowefakty.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora