lechia

W dniu 28 czerwca kibice Lechii Gdańsk, Gryfa Słupsk i Pomezanii Malbork uczcili pamięć dwóch żołnierzy z V Wileńskiej Brygady AK majora Łupaszki.

Pomimo, że w tym dniu odbywał się mecz półfinałowy Włochy – Niemcy, to nie zabrakło sporej grupy kibiców na Mszy św. w kościele 108 Męczenników w Malborku. 66 lat temu, w 1946 roku podczas obławy UB zginął Zdzisław Badocha ps. „Żelazny” w majątku, w Czerninie koło Sztumu. Tego samego dnia zamordowany został Marian Pluciński ps. „Mścisław” w więzieniu, w Białymstoku.

W uroczystości wzięli udział kombatanci, ppor. Zygmunt Wolski – żołnierz III Wileńskiej Brygady AK oraz mjr Waldemar Szostkiewicz – prezes Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Po Mszy św. odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego. Wieczorem kibice razem z kombatantami złożyli kwiaty w miejscowości Czernin, pod tablicą poświęconą „Żelaznemu” i pod kamieniem upamiętniającym Żołnierzy Szwadronu „Żelaznego”.

Kwiaty zostały złożone również w Malborku pod Pomnikiem na Skwerze Żołnierzy Wyklętych. Już późnym wieczorem, na zakończenie uroczystości, kilkudziesięcioosobowa grupa kibiców odwiedziła dworek w Czerninie – miejsce śmierci „Żelaznego”.

Ten dzień był szczególny i nikt nie żałował, że nie zobaczył półfinału Euro.