W dniu 16 grudnia 2013 r. odbyły się główne uroczystości upamiętniające tragizm polskiego grudnia.

Ok. godz. 16.15 złożono kwiaty i zapalono znicze pod byłym domem partii przy Wałach Jagiellońskich 36 w Gdańsku.

Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod uprzednio wkopanym krzyżem, upamiętniającym tragiczną śmierć S.P. Antoniego Browarczyka, kibica Lechii Gdańsk. Krzyż jak co roku ustawiono naprzeciw LOT – u, zasługa Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej w Gdańsku. Zawisł na nim biało – zielony szalik. W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina Ś.P. Antoniego Browarczyka, przedstawiciele SFMW, Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, gdańscy radni, posłowie , kibice Lechii i mieszkańcy Gdańska.

Antoni Browarczyk w Sektorze Niebo

O godz. 17.00 rozpoczęła się Msza św. w kościele św. Brygidy, kazanie wygłosił biskup Leszek Sławoj – Głódź. Na mszy nie zabrakło przedstawicieli kibiców gdańskiej Lechii. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Trzech Krzyży w Gdańsku, gdzie odbył się apel poległych. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Wygłoszono mowy rocznicowe.  Na zakończenie uroczystości część osób udała się do sali „Akwen” w budynku NSZZ „Solidarność” na poczęstunek.

Bardzo trafny jest przekaz wygłoszony pod pomnikiem Trzech Krzyży przez przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Krzysztofa Doślę. Między innymi powiedział, że dziś oprawcy mają się lepiej niż ich ofiary, że brak osądzenia winnych tragedii i przelewu polskiej krwi rodzi poczucie ich bezkarności, a tym samym pokazuje, że w dalszym ciągu można bezkarnie mordować rodaków.

W dzisiejszych czasach nie możemy zapominać o ludziach którzy oddali życie dla naszej wolności. Musimy szanować i przekazywać wartości patriotyczne naszym dzieciom, zwłaszcza my kibice, opiekujący się żołnierzami wyklętymi. Musimy brać czynny udział w takich uroczystościach i czuć się rdzennymi gospodarzami tego kraju. Być Polakami z krwi i kości, pamiętajmy o tym.

{joomplucat:1355 limit=6|columns=3}

Zobacz wszystkie zdjęcia

Źródło: własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora