Ocalić bramę od zapomnienia. Taki cel przyświeca akcji, którą niniejszym chcemy zainicjować. Brama, która stała na początku ulicy Traugutta, była przez lata nierozłącznym elementem stadionu. Przechodziły pod nią tłumy kibiców zmierzających do kas stadionu i wychodzący z meczów Lechii Gdańsk.

Przez lata niszczała, aż na początku XXI wieku, prawdopodobnie uderzył w nią samochód i została rozebrana.
Jedynym śladem po niej są stalowe konstrukcje w części przyziemnej.

2021 10 20 09.20.15

Jaka jest historia bramy?

No właśnie my jako redakcja mało o niej wiemy. Liczymy zatem na Was, wasze rodziny czy chociażby osoby, które mieszkały/mieszkają w jej okolicy.
Chcemy zebrać jak najwięcej informacji, zdjęć, ciekawostek związanych z bramą. Może uda się ustalić kiedy powstała, jak wyglądała pierwotnie. Rozmawiamy z historykami badającymi dzieje Wrzeszcza i Gdańska, ale póki co bez rezultatu. Wiemy, że brama powstała przed wojną, gdyż w podobnym stylu powstało w Gdańsku więcej bram w tamtym okresie. Ale to mało. Chcemy wiedzieć kiedy dokładnie powstała, jakie były na niej napisy. Wiadomo, że musiały być różne w różnym okresie. Zatem pomóżcie nam w tym.

Odbudujemy bramę!

Tak, wpadliśmy na taki pomysł! Mamy nadzieję, że i Wam się spodoba. Lechia coraz bardziej oddala się od Traugutta 29. Młodzi kibice wychowani w Letnicy nie czują i nie znają tego co my starsi przeżywaliśmy. Dlatego też by pamięć o historii trwała uważamy, że właśnie poprzez odbudowę tej bramy oddamy cześć kibicom i sportowcom Lechii związanym z Traugutta 29. A dodatkowo liczymy, że ten element architektoniczny zaciekawi młodzież i zachęci do zainteresowania się historią Lechii Gdańsk.

Piszcie, co sądzicie o naszym pomyśle. Weźmiemy pod uwagę każdy głos. Liczymy, że Stowarzyszenie Kibiców poprze nasz pomysł (damy Wam oczywiście znać). Nie chcemy nic robić na własną rękę.

Koszt? Projekt? Na te i inne pytania odpowiemy wam wkrótce. Mamy pewne pomysły, wizje, ale też musimy zbadać czy stosowne służby zaakceptują odbudowę. Jeśli wszystko pójdzie z planem, postaramy się by jej odsłonięcie nastąpiło w 77. urodziny Lechii Gdańsk.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora