Na zakończenie 2018 roku z LOTTO Ekstraklasą Lechia Gdańsk zwyciężyła aż 4:0 z Górnikiem Zabrze. Dzięki temu Biało-Zieloni mają zapewnione zimowanie na fotelu lidera.

Gdańszczanom wystarczył choćby punkt, by zapewnić sobie pierwsze w historii klubu miejsce na szczycie tabeli na koniec roku. Dlatego gracze Piotra Stokowca nie zwlekali z ofensywą i od pierwszego gwizdka starali się znaleźć drogę do bramki rywali. Jako pierwszy na listę strzelców wpisał się Artur Sobiech. W 14. minucie wykończył on akcję rozegraną przez duet Rafał Wolski-Lukas Haraslin. Dwadzieścia minut później Górnik miał swoją najlepszą szansę w tym meczu, jednak Kamil Zapolnik nie pocelował w bramkę.

Krótko po zmianie stron błąd jednego z zabrzańskich obrońców wykorzystał Rafał Wolski, który bez namysłu uderzył piłkę z półwoleja. Było to jego pierwsze trafienie w tym sezonie. Kilkadziesiąt sekund później Lechiści wyprowadzili błyskawiczny, zabójczy kontratak, zakończony mocnym i celnym strzałem Filipa Mladenovicia. Wynik na 4:0 dla gospodarzy ustalił za to Flavio Paixao w 72. minucie, gdy przytomnie zachował się w chaotycznej sytuacji w polu karnym. Warto odnotować, że przed ostatnim gwizdkiem swój debiut w Ekstraklasie zanotował pierwszy Indonezyjczyk w historii ligi - Egy Maulana Vikri.

20 kolejka LOTTO Ekstraklasy

Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 4:0 (1:0)

Bramki: Artur Sobiech (14.), Rafał Wolski (51.), Filip Mladenović (55.), Flavio Paixao (72.)

Żółte kartki: Rafał Wolski (Lechia) - Michał Koj, Szymon Matuszek (Górnik)

Sędziowie: Bartosz Frankowski - Jakub Winkler, Adam Kupsik

Sędziowie VAR: Tomasz Kwiatkowski, Tomasz Listkiewicz

Widzów: 9 757

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Joao Nunes, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenović - Jarosław Kubicki, Tomasz Makowski - Flavio Paixao (K), Rafał Wolski (64. Konrad Michalak), Lukas Haraslin (82. Egy Maulana Vikri) - Artur Sobiech

Trener: Piotr Stokowiec

Górnik Zabrze: Tomasz Loska - Adam Wolniewicz, Michał Koj, Paweł Bochniewicz, Adrian Gryszkiewicz - Szymon Matuszek (K) (83. Adam Ryczkowski), Szymon Żurkowski, Marcin Urynowicz (46. Maciej Ambrosiewicz) - Jesus Jimenez, Kamil Zapolnik (67. Łukasz Wolsztyński), Igor Angulo

Trener: Marcin Brosz