W ubiegłą sobotę w Gdańsku odbył się I Zjazd Psychologów akademii klubów Ekstraklasy. Swoimi przemyśleniami i doświadczeniami z zakresu pracy psychologa w akademiach piłkarskich podzielili się przedstawiciele Śląska Wrocław, Wisły Kraków, Arki Gdynia, Lecha Poznań, Pogoni Szczecin, Zagłębia Lubin, Piasta Gliwice, Zagłębia Sosnowiec, Legii Warszawa oraz oczywiście gospodarzy, Lechii Gdańsk.
Spotkanie prowadzili specjaliści reprezentujący Lechię, Natalia Breza i Paweł Habrat.
Podczas konferencji przedstawiciel każdego z klubów przedstawił model pracy mentalnej z zawodnikami oraz opowiedział o umiejscowieniu psychologa w strukturze akademii. Prowadzone były również dyskusje na tematy stosowanych narzędzi w poszczególnych akademiach, metodach pracy z rodzicami, czy funkcjonowaniu psychologii w obecnych klubach piłkarskich.
Sam organizator i pomysłodawca tego wydarzenia Paweł Habrat wyjaśnił dla czego odbył się ten zjazd:
…”Chcemy porozmawiać w jaki sposób pomagać młodzieży, wspierać trenerów, w jaki sposób rozmawiać z Rodzicami. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa pozwoli, by wszyscy wyjechali stąd bogatsi o wiedzę i doświadczenie, bo nic nie robi tak dobrze, jak ich wymiana. Cieszę się także z tej inicjatywy, ponieważ jest to pierwszy tego typu zjazd, który zorganizowany jest w Gdańsku”…
W spotkaniu brał udział również Dyrektor Gdańskiej Akademii Sławomir Wojciechowski, który nie ukrywał jak ważną częścią dzisiejszej piłki nożnej jest sfera mentalna.
…”Jako dyrektor Akademii Lechii jestem bardzo zadowolony, że do takiego spotkania doszło w naszym klubie. Jest to nowy etap rozwoju naszej akademii, dzięki Pawłowi Habratowi i Natalii Brezie mamy możliwość korzystać z tej nauki. Zaczęliśmy od spotkań z trenerami, kilka takich spotkań już się odbyło. Nasi trenerzy bardzo dobrze wyrażają się na ten temat i chcą współpracować w tym kierunku. Później na pewno przejdziemy do pracy z dziećmi, wszyscy wiemy ile jest dzisiaj pokus na świecie, a psychologia sportu bardzo mocno weszła w naszą dyscyplinę”…
Profesjonalizacja naszej piłki kopanej postępuje więc w dobrym kierunku, powoli wszędzie dostrzega się możliwość dodania tego 1 %, i na poważnie zaczyna się pracę nad aspektami z zakresu treningu mentalnego, ale każdy klub ma na to inny pomysł. Większość ma dedykowanego akademii psychologa, w niektórych sztabach natomiast zatrudnia się asystentów, którzy mają wykształcenie psychologiczne. W naszym klubie od czasów pojawienia się Piotra Stokowca, również i ta dziedzina nabrała znaczenia. Psychologia stoi już w równej linii z treningiem czysto piłkarskim.
… „To był wartościowy, dobrze spędzony czas. Prelekcje przedstawiające systemy pracy poszczególnych akademii oraz wymiana spostrzeżeń i doświadczeń z innymi specjalistami z branży, wpływa na rozwój warsztatu szkoleniowego. Obecnie coraz mocniejszy nacisk kładzie się na przygotowanie mentalne zawodników, więc tego typu inicjatywy są jak najbardziej potrzebne”… - powiedział trener i psycholog akademii Zagłębia, Łukasz Rutkowski.
Być może dzięki nabraniu tego przekonania, nie stracimy kolejnych pokoleń młodych gdańskich talentów, którzy niejednokrotnie dosłownie przetańczyli swoje kariery na sopockich parkietach, wierząc że w wieku 17 lat są królami życia.
Jest to kolejne pozytywne działanie, po stażu zorganizowanym dla trenerów przed startem rundy wiosennej. Jestem zdania, że to nie nowa moda, jak to się czasami zdarzało usłyszeć ale prawdziwa droga do osiągnięcia sukcesu. Sukcesu, na który w Gdańsku tak długo czekamy.
… „Inicjatywa zaproponowana przez Pawła Habrata z pewnością jest bardzo wartościowa. Psychologia sportu coraz mocnej wchodzi do naszego zawodu. Cieszę się, że mogłem posłuchać osób mądrzejszych od siebie, które niedługo będą wytyczać kierunki rozwoju tej dziedziny. Wyjechałem stamtąd bogatszy o nową wiedzę i narzędzia, samemu przy okazji również dorzucając do tego swoją cegiełkę. Myślę, że spojrzenie na zagadnienie psychologii oczami pierwszego trenera mogło być dla wielu interesujące"…– mówił szkoleniowiec Pogoni U-17 Paweł Cretti.
Zjazd Psychologów Sportu Akademii z klubów Lotto Ekstraklasy będzie miał charakter cykliczny. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku przedstawiciele akademii piłkarskich spotkają się we Wrocławiu na drugiej edycji konferencji.