Dokument o historii Andrzeja Duffeka (ur.1973), kibica Lechii. Gdańsk.

W wieku 30 lat Andrzej Duffek przeżył śmierć kliniczną. – Nie ma odpowiednich słów, które mogłyby dokładnie oddać stan, w jakim się znalazłem – podkreśla, zaczynając swoją opowieść.

Podczas zabawy z synem na śniegu 13 lat temu uległ poważnemu wypadkowi. Zjeżdżając na sankach, uderzył w drzewo. Myślał, że jedynie złamał żebra. Później lekarze powiedzieli mu, że nastąpiło wielofragmentowe pęknięcie wątroby. Duża utrata krwi mogła doprowadzić do niedotlenienia mózgu. – Ostatnia rzecz, jaką pamiętam, był formularz zgody na operację. Mechanicznie zacząłem go podpisywać. Andrzej Duff... – nie dokończyłem. Straciłem kontakt z rzeczywistością.

Film o własnym życiu

Pan Andrzej, jak sam określa ten stan, znalazł się w punkcie przejściowym.. – Zacząłem prosić Boga: „Daj mi jeszcze 10 lat, bo chciałbym wychować syna”. Ostatnim wysiłkiem dodałem jeszcze: „ale nie moja wola, ale Twoja niech się stanie” – wspomina. Doznał takiego wrażenia, jakby wszedł we własny umysł. Jego życie przewinęło się na zasadzie retrospekcji. – Jak w aparatach analogowych, gdzie wykorzystana klisza cofała się do początku – opowiada. Każdy etap jego bycia na ziemi podlegał ocenie – negatywnej bądź pozytywnej. – W pewnym momencie, podczas oceny jednej z sytuacji, w czasie której jego intencje były całkowicie złe, przez krótką chwilę, doznał uczucia „palenia ogniem”. – Nigdy wcześniej, ani potem tak nie cierpiałem. Następnie przeszedłem przez jasny punkt swoich narodzin. Wtedy zrozumiałem, że umarłem...

"Siła modlitwy" to dokument opowiadający o historii "życia po życiu" Andrzeja Duffeka (ur.1973), kibica "Lechii" Gdańsk i członka Federacji Młodzieży Walczącej w latach 80-tych (odznaczonego Krzyżem Wolności przez Prezydenta Andrzeja Dudę w styczniu 2016 r.).

W dokumencie "Siła modlitwy" Andrzej Duffek opowiada o swoim doznaniu życia "po drugiej stronie", po wypadku (13 lat temu) podczas którego zapadł w 2-miesięczną śpiączkę po wielofragmentowym uszkodzeniu wątroby (uderzając w drzewo podczas zjeżdżania na sankach z kilkuletnim synem, syn Andrzeja -Maciek, nie doznał żadnego uszczerbku na zdrowiu).
"Siła modlitwy " to poruszająca opowieść bohatera filmu o doznaniu nieba i piekła, o spotkaniu "po drugiej stronie" zmarłej w tym samym czasie matki, o swoistej krucjacie modlitewnej kibiców z całej Polski, którzy modlili się o powrót do zdrowia swojego kolegii : kibica "Lechii" Gdańsk,wreszcie, o ofierze swojego brata ś.p. Tadeusza Duffeka (legendarnego kibica "Lechii" Gdańsk), który w szpitalnej kaplicy ofiarował swoje życie za życie brata (Tadeusz Duffek zmarł w 1,5 roku po wyzdrowieniu brata).
Pokłosiem wypadku Andrzeja Duffeka jest coroczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę -idea, którą zaszczepił na łożu śmierci ś.p. Tadeusz Duffek, a którą podjął i rozpropagował przyjaciel obu braci salezjanin ks. Jarosław Wąsowicz.
Muzyka do filmu - Kasia Chrzan.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora